Suriye'de ekmek krizi: Fırıncılar gözaltına alınıyor

25 Haz 2021

Suriye'de 10 yıldır süren iç savaşla ABD yaptırımlarını içeren Sezar Yasası'na kuraklık da eklenince ekmek krizi yaşanıyor. 

Gıda krizinin yaşandığı Suriye'de Beşşar Esad yönetimi, Lazkiye kentinde günlük olarak izin verilen sınırdan fazla un bulunduran ekmek fırını kapatmaya ve gözaltılara başvurmaya başladı. Ülkede ekmek karneyle verilirken, gözler ülkedeki buğdayın yüzde 60'tan fazlasını üreten Kürt kentlerinde. 

Syrian Observer sitesinin resmi medyaya dayandırdığı habere göre, Lazkiye'de hükümete bağlı İzleme ve İnceleme Kurumu fırını kapatarak karaborsada un satmakla suçlanan sahibini gözaltına aldı. Fırında bulunan 12 un çuvalının hükümetin izin verdiği sınırdan fazla olduğu belirtildi.

Suriye'de, iç savaşın yarattığı tahribatın yanında son dönemde görülen kuraklık nedeniyle ciddi bir buğday krizi yaşanıyor. 10 yıldır süren savaşın derinleştirdiği ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Suriyeliler, ekmek fiyatlarındaki hızlı artış sonucu yeterli düzeyde beslenmekte zorlanıyor.

Ekmek karneyle Rusya ve İran askeri güçlerinin desteğiyle ayakta kalan Beşar Esad hükümeti, giderek büyüyen ekmek krizini yönetmek amacıyla çok sayıda ekmek fırınının kontrolünü devralırken, ekmeği karneyle dağıtmaya başladı. Hükümet, daha önce ekmeklerin boyutunu küçülten fırın sahiplerinin tutuklanacağını bildirmişti. 

Kürt kentleri önem kazanıyorSavaş ve ABD'nin yaptırımlar içeren Sezar Yasası ürün teminini zorlaştırırken ekonomik krizi derinleştiriyor. Dünya Gıda Programı, martta yaptığı açıklamada 12 milyondan fazla Suriyelinin açlıkla karşı karşıya olduğunu, bu rakamın 2018'dekinin iki katına ulaştığını bildirmişti. Suriye'deki buğdayın yüzde 60'tan fazlası Kürt kentlerinin olduğu tarım alanlarında üretiliyor. Son dönemde Türkiye ve SMO grupları sık sık Kuzey ve Doğu Suriye'de operasyonlar yapıyor. Rusya, İran ve Suriye askeri güçleri de zaman zaman bazı hamleler yapmaya çalışıyor.

ŞAM


Etiketler : Suriye ekmek krizi,