'Yasak' bitti, 518 bin işçi işten atıldı

13 Eki 2021

Koronavirüs salgını süresince 'işten çıkarma yasağı'nın sona ermesinin ardından en az 518 bin işçi işten atıldı

Koronavirüs salgını süresince adına 'işten çıkarma yasağı' denen ancak uygulanmayan uygulamayla birlikte yüzbinlerce emekçi ücretsiz izne çıkarılmıştı. İşçiler bu süreçte, işsiz kaldıklarında yararlanabilecekleri İşsizlik Fonu'nun sadece yarısını alabilmişti. 

Söz konusu uygulamanın sona ermesi sonrasında en az 518 bin işçi işten çıkarıldı.

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tartışmalara neden olan işsizlik verilerine karşılık İŞKUR'un açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları son 3 ayda büyük bir dalgaya işaret ediyor. Eylül ayı istatistiklerine göre, yasakların kalkmasının ardından temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 518 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu.

İŞKUR'un yayınladığı işsizlik sigortası verilerine göre, 2002 yılı ile 2021 Haziran sonunu kapsayan dönemde 14.8 milyon kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu. Yasakların kalkmasının ardından geçen 3 aylık dönemi de kapsayan eylül sonu verilerine göre, bu sayı toplam 15.3 milyonu aştı. Bu veriler 3 ayda işsizlik maaşı için 518 bin başvurunun yapıldığını ve en az bu kadar çalışanın daha işten atıldığını ortaya koyarken, ağır şartlar nedeniyle başvuruların bir kısmı kabul edilerek maaş ödemelerine geçiş yapıldı. 

HABER MERKEZİ


Etiketler : işsizlik fornu, kısa çalışma odeneği,