Sosyal medyada tacizi anlattılar

08 Nis 2020

Suudi Arabistan’da yüzlerce kadın, cinsel taciz deneyimlerini sosyal medyada paylaşıyor

‘Neden bildirmedim’ hashtagini kullanan kadınlar ve bazı erkekler, evde ya da toplumda yaşadıkları mağduriyeti neden sorumlu yetkililere bildirmediklerini anlatıyor.

Suudi Arabistan, onlarca yıldır restoranlarda cinsiyet ayrımını ve araba kullanma yasağını son zamanlarda sona erdiren ve aile içi şiddet ile cinsel tacizi yasaklayan reformlar getirdi. Ancak, yaşadıkları mağduriyeti yetkililere bildiren kadınlar, sosyal medyada karalama kampanyalarıyla karşılaştıklarını ve tacize uğradıkları için suçlandıklarını söylüyor.

Kendisini ‘Bella’ adıyla tanıtan bir twitter kullanıcısı, “Arkadaşlarım rapor ettiklerinde daha fazla zarar gördüler. Ben sessiz kalmayı seçtim” diye yazdı. Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman, geçtiğimiz yıl kadınların seyahat etmesine ve pasaport almasına izin vermişti. Ancak yönetmelikler uyarınca kadınlar, genellikle bir eş veya baba olan vasilerine itaat etmezlerse yine de tutuklanabiliyor.

‘Udor’ adını kullanan bir twitter kullanıcısı, babası onu dövdükten sonra tutuklandığını, evden kovulduğunu ve itaatsizlik hasebiyle polise bildirdiğini söyledi. ‘Catolina’ adlı bir twitter kullanıcısı, “Bunu bildirdim ve polis, istismarcım yanlarında otururken suçlamaları düşürmem için beni ikna etmeye geldi” dedi.

RİYAD


Etiketler : Sosyal Medyada Taciz, taciz, Suudi Arabistan,