Soruşturma sürüyor ama valiye göre ‘denetim eksikliği yok'

05 Tem 2020

Sakarya Valisi Kaldırım'a göre, 2007'den bu yana 7 kez patlamanın yaşandığı, en az 6 işçinin yaşamanı yitirdiği ve onlarcasının yaralandığı havai fişek fabrikasında 'denetim eksikliği yok'

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz'da havai fişek fabrikasındaki patlamada 4 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi hala kayıp ve yüzden fazla işçi de yaralı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı. Kaldırım, “114 hastamızı taburcu ettik, 6 yaralı var, biri ağır, diğerleri iyi” dedi. Kaldırım, 4 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin soruşturmanın devam etmesine rağmen, “Fabrikada hiçbir denetim eksikliği yok” iddiasında bulundu.

Patlama ilk değil

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) patlamanın gerçekleştiği fabrikada 2007 yılından bu yana çeşitli yıllarda pek çok kez benzer patlamalar gerçekleştiğini açıklamıştı.

İSİG daha önce yaşanan patlamalara dair şu verileri paylaşmıştı:

2007: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda barut üretiminde kullanılmak üzere kömür öğütülen bölümde patlama meydana geldi, bir işçi yaralandı.

2009: Fabrikada patlama meydana geldi, laboratuvarda çalışan işçi Mehmet Arıcı hayatını kaybetti, 37 işçi yaralandı.

2009: Fabrikanın maytap imalathane bölümünde patlama meydana geldi, bir işçi hayatını kaybetti, bir işçi yaralandı.

2011: Bu yıl meydana gelen patlamada, fabrikada işçi olarak çalışan Hediye Hallacı hayatını kaybetti, 10 işçi yaralandı.

2012: Fabrikada yangın çıktı, can kaybı yaşanmadı.

2014: Yine bir patlama yaşandı ve enkaz altında kalan işçi Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetti, bir işçi de yaralandı.

Ayrıca yine İSİG'in paylaştığı bilgilere göre, fabrika her patlamadan sonra sürekli isim değiştirdi: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : havai fişek fabrikası, Sakarya, Sakarya'da fabrika yangını,