SKM'li kadınlar'dan tutuklanan kadınlar için eylem

11 Tem 2020

SKM'li kadınlar, 'Suruç için adalet herkes için adalet' çalışmaları kapsamında son dönemle gözaltına alınıp tutuklanan TJA ve Rosa Kadın Derneği'ne ilişkin açıklama yaparak serbest bırakılmalarını istedi

Sosyalist Kadınlar Meclisi (SKM), "Suruç için adalet herkes için adalet" çalışmaları kapsamında son dönemde gözaltına alınıp, tutuklanan Rosa Kadın Derneği ve Tevgera Jinên Azad’a (TJA) ilişkin Yenişehir ilçesi Ofis Kavşağı’nda basın açıklaması yaptı.

SKM üyesi kadınlar, polis ablukası altında “TJA ve Rosa Kadın Derneği yalnız değildir”, “Suruç için adalet, kadınlar için adalet” yazılı dövizler açtı.

Tutuklama ve gözaltı terörüyle karşı karşıyayız

Açıklamada konuşan SKM PM üyesi Sadiye Ok, 5 yıldır Suruç için adalet, herkes için adalet demekten vazgeçmediklerini dile getirdi. Suruç’taki patlamanın yıl dönümüne yaklaşırken, kadın hareketine yönelik saldırıların arttığını söyleyen Ok, Suruç’a doğru yola çıkanların büyük çoğunluğunun kadın olduğunu anımsatarak, “O kadınların mücadelesine bağlılık sözünü bir kez daha buradan veriyoruz” dedi.

Siyasi iktidarın kadın hareketine dönük gözaltı ve tutuklama terörüyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Ok, “Bu baskıların bir tek nedeni var, politik kadın hareketini kriminalize etmek, aynı zamanda politik kadın hareketini geriletmektir. Çünkü iktidar yıllardan beri çocuk istismarını, çocuk tecavüzünü, kadına yönelik şiddeti, aile içi şiddeti, sokak sokak büyütmeye çalışıyor. AKP iktidarı bu dönemde hem çocuk istismarını tekrardan gündeme getirmek, hem de İstanbul Sözleşmesi’yle kadınların yıllardan beridir kazandığı hakları bir kez daha gasp etme peşinde” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddeti reva gören, kadını katleden erkek zihniyetine karşı kadınları koruyan yasaların güvence altına alınmasını talep eden Ok, TJA, HDP ve Rosa Kadın Derneği’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda tutuklanan kadınların serbest bırakılmasını istedi.

Mücadeleyi büyüteceğiz

TJA aktivisti Bahar Karakaş ise, iktidarların sistemlerini sürdürebilmek için iki kozu kullandıklarını, bunlardan birinin din, ikincisinin ise milliyetçilik olduğunu ifade etti. Karakaş, "Biz Dicle Amed Kadın Platformu olarak diyoruz ki, siz İstanbul Sözleşmesini iptal edeceksiniz, bunu biliyoruz ama biz de mücadeleye büyütmeye devam devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları eşliğinde son buldu.

DİYARBAKIR


Etiketler : skm'li kadınlar, Rosa Kadın Derneği, TJA,