Siyasetçi Maki Revend: KDP ve MİT’in yeni planı var

14 Haz 2021

Federe Kürdistanlı siyasetçi Maki Revend, KDP Genel Başkanı Mesud Barzani, Federe Kürdistan Bölgesel Başkanı Neçirvan Barzani ve Federe Kürdistan Bölgesel Başbakanı Mesrur Barzani’nin “Türkiye’nin memurları” gibi çalıştığını, KDP ve MİT’in yeni planı olduğunu kaydetti 

Federe Kürdistanlı siyasetçi Maki Revend, sınır ötesi operasyon ve KDP’nin tutumuna dair değerlendirmelerde bulunurken "Mesud Barzani bugün ulusal bir ihanet içerisinde, 90’lı yıllarda da benzer ihaneti yaptı. Ama Kürtlerin iradesi bunları kıracaktır" dedi.

Sınır ötesi operasyonu Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Özgür Paksoy’a değerlendiren Revend, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sınır ötesi operasyonların 30 yıldır devam ettiğini belirtti. Revend, “Savaş sadece tank ve toplardan ibaret değil. Güney Kürdistan’a yönelik ekonomik, psikolojik, sistematik bir şekilde savaş yürütülüyor. Bu Türkiye’nin Kürdistan’a yönelik yürüttüğü bilinçli bir politika. Barzani ailesi Kürdistan’ın her yerini Türkiye’ye açmış durumda” dedi. 

KDP Genel Başkanı Mesud Barzani, Federe Kürdistan Bölgesel Başkanı Neçirvan Barzani ve Federe Kürdistan Bölgesel Başbakanı Mesrur Barzani’nin “Türkiye’nin memurları” olduğunu söyleyen Revend, “Barzani ve çocukları Türkiye’nin memurları olduğu için operasyona karşı çıkamazlar. Sen evinin kilidini düşmanına verirsen, ‘hayır’ diyemezsin. Ancak Kürt halkı, dört parçada irade sahibidir. Bazı kesimlerin kişisel çıkarları karşısında sessiz kalmayacaktır. Mesud Barzani bugün ulusal bir ihanet içerisinde, 90’lı yıllarda da benzer ihaneti yaptı. Ama Kürtlerin iradesi bunları kıracaktır” diye konuştu. 

'Savaşa gerekçe yaratmayı amaçladılar'

KDP özel birliklerinin 5 Haziran’da Metîna’ya yaptığı sevkiyat sırasında düzenlenen saldırıda 5 peşmergenin yaşamını yitirmesi olayı öncesi KDP içinden bilgi aldığını ifade eden Revend, “Olaydan iki hafta önce bilgi aldım. Yaklaşık 10-15 peşmergenin KDP ve MİT eliyle öldürüleceğini, olayın PKK’ye yükleneceği yönünde bilgi aldım. Bununla savaşa gerekçe yaratmayı amaçladılar. Bu konuda açıklamalarda bulundum ve 10 gün sonra bu olay yaşandı. PKK’ye mal edildi. Ancak herkes PKK’nin yapmadığını biliyor, KDP de çok iyi biliyor. Aracın havadan vurulduğu ortada” diye belirtti. 

Sınır ötesi operasyonda yeni planların olduğunu ve bu kez sivillerin hedef alınacağını dile getiren Revend, “Aynı ekip, MİT ve KDP, bu kez sivilleri öldürecekler ve PKK’yi sorumlu tutacaklar. KDP içinden bilgi aldım, 5 Haziran’dan sonra söyledim, bir gün sonra Dinarte’de bir ailenin evi basıldı. Ev sahibi, ‘PKK evimi bastı, beni öldürecekti ama kaçtım’ dedi. KDP bu kez bunu yapmaya çalışıyor ve insanları öldürmeye başlayacaklar. Bu yeni planları... Peşmergeleri öldürdüler, şimdi sivilleri öldürecekler. Bu şekilde ‘PKK sivilleri katlediyor’ propagandası yürütecekler. Kürt halkı bu gerçekliği görmeli. MİT ve KDP bu planları devreye koymaya çalışıyor” dedi. 

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : sınır ötesi operasyon, Maki Revend,