Şırnak'ta Deniz Poyraz için açıklama

23 Haz 2021

Şırnak'ta Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin yapılan açıklamada “Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkıldı” dedi.

17 Haziran'da katil  Onur Gencer'in Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına dönük gerçekleştirdiği saldırıda Deniz Poyraz'ın katledilmesine ilişkin HDP Cizre İlçe Örgütü’nün yapmak istediği meşaleli yürüyüş polislerce engellendi. Bütün engellemelere rağmen kitle ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.Polis ablukası altında yapılan açıklamaya TJA aktivistleri ve HDP  ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada "Deniz Poyraz, HDP ve HDP'yi var eden milyonların şehididir, Deniz Poyraz ölümsüzdür" pankartı açılırken, Poyraz’ın fotoğrafları da yer aldı.

Basın metnini okuyan HDP Cizre İlçe Örgütü Eşbaşkanı Güler Tunç, Deniz Poyraz şahsında insanlığın katledildiğini belirterek, “AKP ve MHP güruhunun Türkiye ve Kürdistan halkları üzerinde heyula misali oluşturduğu karabasanlar her geçen gün derinleşiyor. Toplumdaki kutuplaşmalar gün geçtikçe daha da derinleşiyor. Açılan derin yaralar onarılmaz acı ve yaralara sebep oluyor. Katledilen sadece Deniz yoldaşımız değildi. Deniz yoldaşımız şahsında insanlık katledildi. Bizler de Denizlerin ardıllarıyız" dedi.

Tunç, gerçekleştirilen saldırının iktidarın yürüttüğü hedef gösteren ve kutuplaştırıcı siyasetin bir parçası olduğuna vurgu yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Poyraz’ın katledilmesini meşrulaştıran söylemlerine de tepki gösteren Tunç, “Küçük faşist ortağın, yoldaşımızı terörize etme çalışmaları bu zihniyetin çürümüşlüğünün, bittiğinin kanıtıdır. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkıldı. Güvenliği sağlamakla görevli siyasi iktidar ve emrindeki kolluk kuvvetlerinin Türkiye halkları açısından açık şekilde güvenlik sorunu oluşturduğu bir kez daha kanıtlanmıştır" dedi.

Kaynak: MA


Etiketler : Deniz Poyraz, Deniz Poyraz anması,