Silvan'da neler oluyor!

10 Haz 2021

Silvan'da şiddet, taciz, tecavüz, uyuşturucu kullanımı ve artan ölümlere dikkat çeken gazeteci Ferhat Parlak, bilinçli bir politikanın yürütüldüğü söyledi

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde açık kaynaklara yansıyan verilere göre, son 1 yılda en az 20 kişi ölüme sürüklendi. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecazvüzün ciddi artış gösterdiği Silvan'da, son bir yılda yaşamını yitirenlerin büyük bir bölümü, intihar etttiği ileri sürülen yada intihara sürüklenen kadınlar oldu. Ayrıca vakaların çoğu 16-28 yaş arasındaki çocuk ve gençlerden olması da dikkati çekiyor. Silvan'da son bir yılda yaşananlara dair ayrı bir parantez açılması gerektiğine işaret ediyor.

Gençler işsiz

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezinin 29-30 Kasım 2019 tarihinde, ilçedeki istihdam durumuna ilişkin paylaştığı verilere göre, ücretli bir işe sahip olmayanların toplam oranı yüzde 68,4 olarak kaydedildi. Bu rakam Türkiye ortalamasının çok üstünde.

3 kardeş neden intihara sürüklendi?

En son 5 Haziran’da ilçede Muhammed (26) ve kardeşi Rengin (22), ikamet ettikleri evde ateşli silahla yaşamını yitirdi. Kız kardeşleri M.Ş.’nin ise 16 gün önce yaşamına son verdiği ileri sürüldü. Aileler yaşanan duruma dair bilgi vermekten kaçınırken, nedenlerine ilişkin “hiçbir sorunları yoktu” demeyi tercih ediyorlar.

Uyuşturucu 10 yaşa düştü

2004 yılından bu yana Silvan’da gazetecilik yapan kapatılan Silvan Mücadele Gazetesi sahibi Ferhat Parlak’a göre, tarihte ilk defa Silvan’da bu kadar fazla oranda yaşamına son verme vakaları yaşanıyor. Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Cahit Özbek'e konuşan Parlak, kentte uyuşturucu kullanım oranının arttığını, kullanım yaşının 10’a kadar düştüğünün bilgisini paylaşıyor. Bunun sistemli bir politika olarak yürütüldüğünü söyleyen Parlak, “Gençler siyasetle uğraşmasın, uyuşturucu içsin, alkol alsın, kumar oynasın, tefecilik yapsın diye bilinçli bir politika yürütülüyor. Öte yandan gençler iş bulamıyor. AKP’ye üye olup, ilçe binasında kül tablası döküp, paspas çekip İşkur’dan 6 ya da 9 aylık bir işçi olarak belki çalışabilirsiniz. Aslında sadece Silvan’da değil bölge halkı üzerinde oynanan böl, parçala, yönet ve kendine muhtaç et politikası güdülüyor. Düşünün ki AKP Silvan’da yüzde 5 oy alıyor. Devletin bütün imkanlarından yüzde 5 faydalanıyor. Yüzde 95’ine hizmet yok” diye belirttiyor.

Kurumlar izliyor

Artış gösteren vakalara dair herhangi bir çalışmanın yapılmadığını da sözlerine ekleyen Parlak, veri olmaması nedeniyle vakaların nedenlerinin spekülasyonlara açık olduğunu hatırlattı. Yaşananların önlenebilir ölümler olduğunun altını çizen Parlak, teşhisin konulması için çabanın olması gerektiğini dile getirdi. “Silvan kaderine terk edilmiş” diyen Parlak, hiç kimsenin kentte sahip çıkmadığını ifade etti. Bu durumun AKP ve devlet tarafından görülmek istenmediğini de ifade eden Parlak, bu konuda kamuoyunun oluşması gerektiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Silvan'da intiharlar, Silvan'da uyuşturucu kullanımı,