SİHA'yla vurulan Maxmur'a Irak heyeti ziyareti

16 Haz 2021

Irak içişleri, Savunma, Göç ve Göçmen bakanlıkları, istihbarat, Musul'daki Ortak Operasyon Odası ve Irak ordusuna bağlı 14’üncü Tugayından temsilcilerinden oluşan bir heyet SİHA ile bombalanan Maxmur Mülteci Kampını ziyaret etti.

Irak hükümetinden bir heyet, Türkiye'nin SİHA ile vurduğı BM gözetimindeki Maxmur Mülteci Kampını ziyaret ederek heyeti, kamp meclisi ile görüştü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) 5 Haziran 2021'de yerel saatle 13:55’de BM (Birleşmiş Milletler) Maxmur (Mahmur) Mülteci Kampı’nı bombalamıştı. Irak hükümetinden bir heyet, SİHA saldırılarına hedef olan Maxmur Mülteci Kampını ziyaret etti.

Rûdaw’a konuşan Maxmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan, Irak içişleri, Savunma, Göç ve Göçmen bakanlıkları, istihbarat, Musul'daki Ortak Operasyon Odası ve Irak ordusuna bağlı 14’üncü Tugayından temsilcilerden oluşan kalabalık bir heyetin kampı ziyaret ettiğini söyledi. Kaçan, "Bağdat heyeti, kamp meclisi ile görüştü, kamptakilerin sorun ve taleplerini dinleyerek, sivil bir yer olan kampın bombalanmasından duydukları endişeyi dile getirdi" dedi.

KDP ambargosu 

Heyetle görüşmede KDP'nin ambargosu da dile getirildi. Bağdat heyetinden kamptaki sivillerin korunmasını istediklerini belirten Kaçan, “Onlara Kürdistan Bölgesi yönetiminin iki yıldır insanlarımızın Erbil ve Duhok şehirlerine gitmesine izin vermediğini söyledik. Bu konuyu ilgili taraflara ulaştırmalarını istedik, onlar da bu konuyu ve kampın ihtiyaçlarını ilgili makamlara ileteceklerine dair söz verdiler” diye konuştu.

Irak Ortak Harekat Odası Komutan Yardımcısı General Abdulemir El  Şemeri de kampın güvenliğinin artırılması gerektiğini vurgulayarak, "Güvenlik, yerel polis güçlerinin varlığıyla artırılacaktır" dedi.

'Dilimizi ve kültürümüzü savunuyoruz'

ANF'den Zerya Can'a da konuşan Maxmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan şunları söyledi: "Kampta 12 bin sivil yaşıyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor. BM ve Irak hükümeti de bunu biliyor. Kapımız her zaman özgür basına açık olmuştur. Kampta röportaj yapmak isteyen her kuruma kapımız açıktır. Bizi üzen şey, burası BM'nin güvenliğinde ama BM tüm saldırılara karşı sessiz. Yine Irak hükümeti, Kürt partilerinin kamp halkına yeteri kadar sahip çıkmıyor. Bu bizi daha da üzüyor... Son 5 ayda defalarca kez Türk savaş uçakları kampımıza saldırdı, onlarca sivilimiz yaralandı, birçoğu da hayatını kaybetti. Bu saldırılar işbirlikçi Kürtlerin yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu saldırılar teslim olmamız için yapıldı. Halkımız tüm saldırılara rağmen direnmekten asla vazgeçmedi. 2014 yılında bu sefer DAİŞ çetelerini devreye koydular.  KDP tarafından da kampa büyük bir ambargo uygulanıyor. Kampımızı her yönden kuşattılar. Bu saldırılar planlı saldırılardır. AKP-MHP'nin Türkiye'deki politikaları halkın mücadelesi karşısında başarısız olmuştur. Bu nedenle Azerbaycan'ın yanında yer alarak Ermenistan'a saldırdı. İlk yıllarda kaldığımız kamplardan da KDP ve Türk devletinin saldırılarından dolayı Maxmur'a yerleştik. Yani köylerimizden göç ettiğimiz günden bugüne kadar halkımıza yönelik düşmanca saldırılar durmadı. Bugün Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da binlerce Kürt, siyasetçi ve belediye başkanı cezaevinde. Kürt halkı kimliğinden ve anadilinden asla vazgeçmemiştir. Türk devleti bizi teslim almak istedi ama biz onurlu yaşamdan asla vazgeçmedik. Bu en onurlu mücadeledir. Bu özgürlük mücadelesiyle kimliğimizi, dilimizi ve kültürümüzü savunuyoruz. Topraklarımızda özgür bir yaşam inşa edene kadar mücadelemizden ve direnişimizden asla vazgeçmeyeceğiz." 

DUHOK


Etiketler : Irak heyeti, Maxmur Mülteci Kampı,