Şiddete karşı şoförlere eğitim

18 Nis 2021

Kadınlar kazanımlarının gaspına karşı alternatif projeler üreterek mücadele veriyor. 4 ayrı kadın derneği Van, Trabzon, Edirne ve Mersin’de ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesi kapsamında, şoförlere toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verecek

   Esra Solin Dal/Mersin-MA

Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin ortaklığıyla Van, Trabzon, Edirne ve Mersin’de faaliyet yürüten 4 ayrı kadın derneği, “Şiddeti Frenliyoruz” projesi hazırlıklarına başladı. Projenin Mersin ayağı Mimoza Kadın Derneği çatısı altında yürütülecek. 6 ay önce Mersin’in Akdeniz ilçesinde kuruluşunu deklare eden Mimoza Kadın Derneği’nin Başkanı Çiğdem Göksoy, “Şiddeti Frenliyoruz” projesiyle cinsiyet eşitsizliğini ve şiddeti önlemeye yönelik farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Dernek yapısı içerisinde dalında uzman avukat, sosyolog, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve teknikerlerden oluşan bir ekiple bu çalışmayı yürüttüklerini anlatan Göksoy, çalışmayla farkındalığın yanı sıra mücadele alanlarını genişletmeyi de amaçladıklarını dile getirdi.

Birçok ilde yaygınlaşacak

Dernek çalışmalarını yürütürken aynı zamanda kadınlarla birlikte ortak projeler yürütebilmenin de yöntemlerini araştırdıklarına dikkati çeken Göksoy, “Bizler ayı zamanda Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın bileşeniyiz. Mor Salkım Kadın Derneği ‘Şiddeti Frenliyoruz’ çalışmasıyla geçen yıl farkındalık yarattığını, bu farkındalığı birçok ilde de yayınlaştırmak istediğini söyledi. Çalışmanın Mersin ayağını oluşturmak için derneğin öncülük yapmasını istediler” diye konuştu. Salgın süreciyle birlikte kadına yönelik fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddetin arttığına değinen Göksoy, “Kadın şiddete uğradığı zaman şiddet gördüğü yerden uzaklaşma gereksinimi duyuyor. İlk yöneldiği yer ise ulaşım araçları. Bunlar genelde taksi şoförleri oluyor. Şiddete uğrayan kadının bindiği aracın şoförünün onu anlayabilmesi ve doğru dernek ve kurumlara götürebilmesi için bir bilince sahip olması lazım. Bunun için böyle bir projenin öncülüğünü yapmaya karar verdik” dedi.

4 dilde broşür

Proje kapsamında çalışma yürütecek olan sosyolog Ülfiye Özcan ise, duraklarda taksi şoförlerine toplumsal cinsiyet eşitliğinin yanı sıra, şiddete uğrayan kadınlara nasıl yaklaşılması gerektiğiyle ilgili eğitimler de verileceğini söyledi. Bu konuda kitapçık ve broşürler hazırladıklarını ifade eden Özcan, broşürlerin Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 dilde basıldığını aktardı.

Hedef 150 şoför

Özcan, eğitimleri verirken hem farkındalık yaratmak hem de taksi şoförlerinin şiddete uğrayan bir kadınla karşılaştıklarında ne yapacaklarını, nerelere götüreceklerine dair eğitimler verileceğini anlattı. Özcan, devamında şunları söyledi: “4 dilli broşürler arabaların içinde olacak ve içerisinde şiddet tanımı, şiddete uğradığında neler yapabilecekleri, hangi yasal yollarla haklarını savunabileceklerine ilişkin bilgiler yer alacak. Eğitimleri, Şoförler Odası yöneticileriyle durakları ziyaret ederek vereceğiz. Aynı zamanda hazırladığımız manifestoları eğitim verdiğimiz duraklara asacağız. Eğitimlerimizin ön hazırlıklarını tamamladık. Hedefimiz en az 150 şoföre ulaşmak. Bu proje kadına yönelik şiddetin önünü geçmeyebilir ancak bir farkındalık yaratabilir. Bu süreçten sonra oluşacak çalışmalarda, kadınlarla mücadele ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.”


Etiketler : mimoza kadın derneği, Mersin, ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesi,