‘Şiddet toplumsal çürüme yaratır’

28 Nis 2021

Türkiye’de her geçen gün artan erkek-devlet şiddeti, kadınların hayatını tehdit ediyor. Psikolog Şilan Sürmeli, ‘Faşizmin en büyük aracı şiddettir ve kadınlar üzerinden yükselir’ dedi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre; Türkiye’de 2021’in ilk 3 ayında 79 kadın, erkek şiddeti sonucu, 45 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Psikolog Şilan Sürmeli, iktidarların kendini var etmek için şiddeti bir araç olarak kullandığını dile getirdi. Sürmeli, “Özellikle ataerkil ve baskıcı toplumlarda kadına, çocuğa ve hayvana yönelik şiddet ana argümanlardan biri oluyor. Ataerkil sistem, erkek üstünlüğü üzerine kurgu yaparak bu kurgunun içinde de belli rolleri öne çıkarıyor. Bu şekillendirme biçimi şiddetle yan yana geliyor ve toplumun en küçük yapı birimi dediğimiz aile içine kadar yerleşiyor.Kadına yönelik şiddettam da bu noktalardan besleniyor. Bir erkek bir kadına şiddet uyguladığında rahatlıkla ‘kadın hak etti’ cümlesiyle karşılaşabiliyoruz. iktidar, şiddetle mücadele eden kadınlara rahatlıkla ‘aile yapımızı bozuyorsunuz’ diyebiliyor. Böyle olunca şiddet evimize kadar giriyor” dedi.

İntihara sürüklenme arttı

Artan intihar olaylarının altında yatan nedenlerin başında şiddetfaktörü olduğuna işaret eden Sürmeli, erkek egemen toplumlarda kadınların fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete uğradığını vurguladı. Kadınların en çok psikolojik şiddete uğradığını ve kendilerini ifade edemediğine dikkat çeken Sürmeli,“Bu durum bireylerde umutsuzluk, çaresizlik, ve kaygı hissine neden oluyor. Bireyin yaşadığı çaresizlik hali onu depresyona sokuyor ve bu depresif durum kişiyi intihara kadar sürükleyebilir.Günümüzde depresyon, kanser ve grip kadar yaygın üçüncü bir rahatsızlık haline geldi. Bu aynı zamanda kapitalist sistem tarafından üretilen bir hastalık olmakla beraber kadınlarda daha sık yaşanıyor”ifadelerini kullandı.

İpek Er, Doku, Çakır

Son dönemlerde işlenen kadın cinayetlerinin “intihar” ya da “kaza” gibi gerekçelerle üzerinin kapatıldığını işaret eden Sürmeli,“Devlet ve erkek egemen yapının şiddeti meşrulaştırmasıyla işlenen cinayetler ‘intihar’ süsü verilerek kapatılıyor. İktidar ve devletin paramiliter güçleriyle ilişkisi olan, şiddetin meşrulaştırılmasından cesaret alan birçok erkek, rahatlıkla cinayetişleyebiliyor. Son dönemlerde yaşanan İpek Er, Aleyna Çakır, Gülistan Doku örnekleri bu durumu gösteren olaylardır” dedi

‘Katillere cesaret aşılanıyor’

Şiddetin yaygınlaştırılmasında medyanın rolünün altını da çizen Sürmeli, medyanın kadın cinayeti ve taciz haberlerini verirken mağduru değil, suçu ve suçluyu meşrulaştıran bir dil kullandığını söyledi. “Cinayet olgusuna dair ayrıntı veya fotoğraflarla ‘şiddet pornografisi’ yapılıyor” diyen Sürmeli, son olarak şöyle dedi: “Bu tür haberlerle potansiyel katillere örnekler veriliyor, fikir ve cesaret aşılanıyor. Yaşanan anti demokratik uygulamalar, şiddet ve taciz olaylarına yönelik kadınlar sokağa çıktığında saldırıya uğruyor. Yani medya aracılığıyla toplum üzerinde baskı uygulanarak faşizm kurumsallaştırılmak isteniyor. Çünkü faşizmin en büyük aracı şiddettir. Şiddet zamanla tabanda toplumsal çürümeye neden olur ve ilk yansıması kadınlar üzerinden gerçekleşir.”

Esra Solin Dal/Mersin-MA


Etiketler : Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi, erkek şiddeti,