Seyanur Süyüncü öldürülmeden önce jandarmaya şikayette bulunmuş

13 Nis 2021

Evinde yakılarak ağır yaralanmış halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Saynur Süyüncü'nün sistematik şiddete maruz kaldığı ve jandarma karakoluna giderek, eşinin erkek kardeşleri S. ve R. Süyüncü'yü şikayet ettiği ortaya çıktı

Siirt'in Baykan ilçesinin Ziyaret Beldesi’ne bağlı Karakaya (Kelhok) köyünde, 10 Nisan'da 27 yaşındaki Saynur Süyüncü, yaralı halde bulundu. Ağır yanık yaraları olan Süyüncü, daha sonra Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yanık Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Süyüncü, 11 Nisan’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 

Siirt merkezde bulunan Zevye Mezarlığı’na defnedilen Süyüncü'nün cenaze merasimine ise eşi H. Süyüncü ve eşinin ailesi katılmadı. 

Jandarmaya şikayette bulunmuş

Baykan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Süyüncü'nün daha önce eşi H. Süyüncü'nün kardeşlerinden şiddet gördüğü ve Baykan Jandarma Komutanlığı’na şikayette bulunduğu öğrenildi.  En küçüğü 7 aylık, en büyüğü 8 yaşında olan 4 çocuğu olan Süyüncü’nün eşinin erkek kardeşleri S. ve R. Süyüncü hakkında 3 Haziran 2020 tarihinde karakola giderek kendisine şiddet uyguladıkları gerekçesiyle şikayette bulunduğu ancak şikayetle ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı öğrenilemedi. 

Süyüncü, tekrar döndüğü evde ise şiddete maruz kalmaya devam etti. 

7 ay babasında kaldı

Yakınlarından edinilen bilgilere göre, Süyüncü kafasına aldığı darbeler sonucu geçici hafıza kaybı yaşadı. Maruz bırakıldığı sistematik şiddet nedeniyle rahatsızlanan Süyüncü, ağabeyi tarafından babasının yaşadığı eve getirildi. 7 ay boyunca babasının evinde kalan ve ailesi tarafından tedavi ettirilen Süyüncü, destek olan ağabeyinin köyden ayrılmasıyla, eşi tarafından yeniden eve götürüldü.  

 Yakılmış halde bulundu 

Burada şiddet görmeye devam eden Süyüncü, 10 Nisan günü ise evinde benzin dökülerek yakılmış halde bulundu. Olayın yaşandığı gün evde 8 yaşındaki çocuğu ve eşi bulunan Süyüncü, ağır yaralı olarak Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahalenin ardından Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yanık Ünitesi Servisi'ne kaldırılan  Süyüncü yaşamını yitirdi. 

 Kaynak:MA


Etiketler : Kadın cinayeti, Seyanur Süyüncü,