Serêkaniyêli göçmenlerin hukuk mücadelesi: Raporlar uluslararası kurumlara gönderiliyor

14 Eki 2021

Serêkaniyê’nin işgalden kurtarılması için direnişini sürdüren Serêkaniyêli göçmenler, kurdukları komite ile geri dönüş için büyük bir hukuk mücadelesi de veriyor

Serêkaniyê’nin Türkiye ve ona bağlı SMO gruplarının kontrolüne geçmesi nedeniyle göç etmek zorunda kalan binlerce kişi Suriye’nin çeşitli bölgelerindeki kamplarda geri dönüş için mücadele ediyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan insan hakları ve hukuk kurumlarına göre Türkiye’nin saldırıları nedeniyle en az 150 bin kişi yerinden göç etmek zorunda kaldı.

Suçlar belgelendi

Serêkaniyê’den işgalden kurtulması için direnişini sürdüren göçmenler diğer yandan da büyük bir hukuk mücadelesi yürüterek Türkiye’nin işlediği suçlardan dolayı yargılanmasını istiyor. Bu kapsamda geçtiğimiz Ağustos ayı başında kurulan Serêkaniyê Göçmenler Komitesi, Türkiye’nin işlediği birçok suçu belgeledi. Dünyadaki hukuk kurumlarına bu belgeleri ulaştıran komitenin amacı Türkiye’den hukuki olarak hesap sorulmasını sağlamak.

İşgal bir an önce son bulmalı

Hesekê’de düzenlenen çalıştayın ardından tanıtımı yapılan komitede çeşitli kesimlerden 250’den fazla kişi bulunuyor. Çalıştayda komitenin çalışma şekli ve amaçlarına ilişkin önemli kararlar alındı. Bunların başında Serêkaniyê’de Türkiye işgaline bir an önce son verilmesi geldi. Komite aynı zamanda Serêkaniyêli göçmenlerin taleplerini ve ihtiyaçlarını da takip ederek onlara yardımcı olacak.

Raporlar uluslararası kurumlara gönderiliyor

ANHA'nın haberine göre Serêkaniyê ve Girê Spî’de Türkiye işgalinin son bulması için çalışma yürüten komite, burada işlenen suçların belgelerini uluslararası kurumlara ulaştırıyor.

Komitenin çalışmalarına ilişkin bilgi veren Komite Sözcüsü Nûra Nezîr, Türkiye’nin işlediği suçları belgelemeye ve bu suçların hesabının sorulması için uluslararası hukuk kurumlarına sunmaya devam ettiklerini söyledi. Türkiye işgali altındaki bölgelerde hırsızlık, talan, gasp, kaçırma gibi onlarca suçun işlendiğini hatırlatan Nûra, işgal altındaki kentler üzerinden Suriye’ye çete taşındığını ifade etti.

382 kaçırma vakası

Komite kurulduğundan bu yana 382 kaçırma vakasını belgelediğini dile getiren Nûra, kaçırılanlardan 90 kişiye Türk devleti tarafından müebbet hapis cezası verildiğini kaydetti. Kaçırılanların 48’inin kadın olduğunu söyleyen Nûra, 2 kadının Türkiye ve ona bağlı silahlı gruplar tarafından katledildiğini belirtti.

Demografi değiştirilor

Türkiye’nin işgal ettiği bölgelerde demografik yapıyı değiştirme suçu işlediğini ifade eden Nûra, okullarda Türkçe ders materyallerinin okutulduğunu kaydetti. Birçok yerin isminin Türkçeleştirildiğini vurgulayan Nûra, IŞİD’in işgal altındaki bölgelerde çok rahat hareket ettiği uyarısında bulundu.

Türkiye’nin yargılanması için uluslararası birçok kurumla iletişim halinde olduklarını dile getiren Nûra, işlenen suçların belgelerini sunarak Türkiye’den hesap sorulmasını istediklerini söyledi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : türkiye, Serekaniye,