Şenyaşar ailesinden barolara çağrı

22 Eyl 2021

Şenyaşar ailesinden Adalet Nöbeti'nin 198'inci gününde sanal medyadan barolara, 'Bu adaletsizliğe savunma ile birlikte Cuma günü dur diyeceğiz' mesajı verdi. Aralarında vekillerinde bulunduğu CHP'li bir heyet nöbet tutan aileyi ziyaret etti 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattığı Adalet Nöbeti 198’inci gününe girdi. Adliye önünde “Şenyaşar Ailesi Adalet Köşesi” olarak adlandırılan alana gelen anne ve oğul, “Herkes için adalet istiyoruz” yazılı dövizlerle nöbetlerine başladı. Aile, 24 Eylül Cuma günü 200’üncü gününe girecek Adalet Nöbeti’ne dair adliyeye girip çıkan avukat ve yurttaşlara bilgilendirmede bulundu.

Aile, sanal medya hesaplarından, İstanbul, İzmir, Ankara barolarının hesaplarını etiketleyerek, “Bir anne 6 aydır adliye kapısında, hastanede katledilen evlatları ve eşi için adalet istiyor. Ağıtlarını dünya duydu. Bu adaletsizliğe savunma ile birlikte Cuma günü dur diyeceğiz” mesajı paylaştı.

CHP'li vekiller ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık’ın içinde olduğu heyet, nöbet tutan aileyi ziyaret etti. Aile, heyeti “Sadece adalet istiyoruz” yazılı dövizle karşıladı.

Ferit Şenyaşar, katliama dair ve sonrasında yaşadıkları hak ihlallerine dair heyeti bilgilendirdi. Kardeşi Fadıl Şenyaşar’ın Elazığ Cezaevinde 3 yıl 3 aydır tek kişilikli hücrede tutulduğunu belirten Şenyaşar, “Hastanede yaşanan katliama dair hala gizlik kararı var. Urfa Valisi katliamın tanığıdır. Gözaltı ya da tutuklu yok. Biz altı ayı aşkındır buradayız, herkes biliyor. Hukuksuz bir şekilde 5 kere gözaltına alındık, annem hakkında dava açıldı. Namaza gittik pankartlarımızı çaldılar. Bizim talebimiz sadece adalet” diye belirtti. 

'Dayanışma için geldik'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını aileye iletmek üzere geldiklerini belirten milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Adliye binasının önünde 198 gündür bir cinayete kurban giden yakınları için adalet isteyen bir aile. Bu olay AKP iktidarı döneminde tarafsız ve bağımsız olması gereken yargının ne kadar siyasetin etkisinde olduğunu ve siyasetin baskısı nedeniyle işlemediğinin en açık göstergesi. Devletin hastanesinde, kameralar önünde gerçekleşen bir katliamda bütün deliller ortadayken 3 yıldan fazladır açılan bir dava yok. Aile ile dayanışma duygularımızı göstermek için geldik” diye konuştu. 

Kimsenin suç işleme özgürlüğü yok

Katliam esnasında Suruç Devlet Hastanesi'nde dönemin Urfa Valisi’nin de olduğunu hatırlatan Tutdere, devamında şunları söyledi: “Mevki ne olursa olsun hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Devletin Valisi’nin gözleri önünde yaşanan bir katliamda bir dava açılmadığını görmekteyiz. Bu olay, Türkiye yargısı için bir kara leke. Ailenin adalet talebinin biran önce karşılanması gerekir. Bu olayın tüm yönleri ile araştırılması gerek. Bizim çağrımız acilen gizlilik kararının kaldırılarak soruşturmanın tamamlanması. Bütün şüphelilerin yargı önünde yargılanmaları gerekir. Bu olayın takipçisi olacağız.”

Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık da ailenin adalet talebinin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “198 gündür Şenyaşar ailesi burada. Bu olayın aydınlatılması için tanık olanlara çağrıda bulunuyoruz. 3 yıldır süren gizlilik kararı sonlandırılmalı” dedi. 

Heyet, aileyle bir süre sohbet ettikten sonra alandan ayrıldı.

 HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : Şenyaşar ailesi,