Şentop yeniden başkan seçildi

07 Tem 2020

Meclis Başkanlığı için Genel Kurul’da yapılan seçimde AKP ve MHP'nin desteklediği Mustafa Şentop yeniden başkan seçildi

Meclis Genel Kurulu’nda, 27. Dönem ikinci devrede görev yapacak Meclis Başkanlığı seçimi başladı. Genel Kurul’daki Meclis başkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da katıldı.

Başkanlık seçimi için Şentop ile birlikte HDP’nin adayı Erol Katırcıoğlu, CHP’nin adayı Haluk Koç, İyi Parti’nin adayı İmam Hüseyin Filiz ve TİP adayı Erkan Baş yarışıyor.

Meclis İç Tüzüğü uyarınca seçim gizli oylama şeklinde dört tur olarak yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

AKP’nin 291, MHP’nin 49 sandalyesi var. MHP aday çıkarmayacağını “Cumhur İttifakı”nın gereği olarak AK Parti’nin adayını destekleyeceğini açıkladı.

İkinci tura sarktı

5 adayın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimi için toplandı. TBMM İç Tüzüğü uyarınca seçim gizli oylama şeklinde dört tur olarak yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. İlk tur oylamaya 556 milletvekili katıldı. Mustafa Şentop 324, Haluk Koç 131, Erol Katırcıoğlu 50, İmam Hüseyin Filiz 34, Erkan Baş 9 oy aldı.

İlk turdan sonra TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, başkanlık adaylığını geri çekti. Baş, önümüzdeki dönem Meclis’te grubu olmayan milletvekilleri, bağımsız milletvekilleri ve Meclis’te bulunan her milletvekilinin çalışmalara katılması için İç tüzük’te gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği yönündeki talebini belirtti.

Üçüncü tur

İkinci turda 559 üye oy kullandı. Adaylardan Mustafa Şentop 329, Haluk Koç 133, Erol Katırcıoğlu 53, İmam Hüseyin Filiz 36 oy aldı. Çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tura geçildi.

Yeniden Şentop

Yapılan üçüncü turda Mustafa Şentop 328 oy alarak Meclis Başkanı seçildi. Üçüncü turda 557 üye oy kullandı. Diğer adaylardan Haluk Koç 134, Erol Katırcıoğlu 51, İmam Hüseyin Filiz 37 oy aldı. 7 oy ise geçersiz sayıldı.

ANKARA


Etiketler : Musatafa Şentop, meclis,