Senatörden Biden'a Kürt mektubu

07 May 2021

Illionis Eyaleti’nden demokrat senatör Duckworth; Biden'a bir mektup yazarak, Türkiye'den Suriyeli Kürtlere yönelik saldırıları durdurmasını talep etmeye çağırdı

Irak Savaşı gazisi ve Illinois Demokrat Senatör Tammy Duckworth Çarşamba günü, ABD Başkanı Joe Biden'ı; Suriye'deki Kürt nüfusu üzerindeki “kötü niyetli faaliyetlerini” azaltması için Türkiye üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı.

ABD-Türkiye ilişkileri, Biden'ın 1915 Ermeni katliamlarını soykırım olarak kabul etme kararından sonra daha da kötüleşirken, senatör bu mektupla Biden'ın Ankara'ya karşı daha güçlü bir çizgi çekmesini istiyor. Eski Başkan Donald Trump, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile samimi bir ilişki geliştirirken, Biden yönetimi insan hakları ve Rus silahlarının satın alınması üzerinden Ankara üzerindeki baskıyı artırdı.

Duckworth, Ekim 2019'da yıkıcı bir operasyonla Kuzeydoğu Suriye'nin Kürtlerin elindeki bölgesini işgal etmesi için Türkiye'yi "cesaretlendirdiği" için Trump'ı kınadı ve bunun ABD’nin uluslararası itibarına ciddi şekilde zarar verdiğini belirtti.

POLITICO'nun özel olarak edindiği mektupta Duckworth, "Amerika geri döndü ve diplomasi bir kez daha dış politikamızın merkezinde yer alıyor" diye yazdı. "Ulusal hedeflerimize ulaşmak için müttefiklerimize ve ortaklarımıza olan güven ve güveni yeniden tesis etmeliyiz."

Duckworth özellikle, Biden'dan Ankara'dan Kürt nüfusuna karşı devam eden kötü niyetli faaliyetlerini durdurmasını ve "Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi olarak uluslararası anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözme yükümlülüğünü yerine getirmesini" talep etmeye çağırdı.

Ekim 2019 operasyonundan bu yana Türkiye ve kontrolündeki savaşçıları, bir zamanlar Kürtlere ait olan kuzeydoğu Suriye bölgesini işgal ederek yerel halkı terörize etti. O ayın sonlarında varılan bir anlaşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgenin bazı kısımlarında her iki devletin askerlerinin ortak devriye atmasını kabul etti.

Türkiye, Ankara'nın terörist olarak gördüğü Kürdistan İşçi Partisi (PKK) üyelerine Irak'ta da saldırmaya devam etti. Suriyeli Kürtler resmi olarak, ABD'nin terör örgütü olarak adlandırdığı PKK ile hiçbir bağları olmadığını, ancak birçok üst düzey Suriyeli Kürt yetkilinin grupla bağları olduğunu söylüyor.

Mektupta Duckworth, Biden'ı Suriye Kürtlerinin İslam Devleti tarafından harap edilen kritik altyapıyı yeniden inşa etmelerine ve Covid-19'un yayılmasıyla mücadele etmelerine yardımcı olmak için dış yardım ve insani yardımı yönlendirmeye de çağırdı.

2004 yılında UH-60 Black Hawk helikopteri Iraklı isyancılar tarafından vurulduktan sonra her iki bacağını da kaybeden Duckworth, ayrıca başkandan Kürt güçlerinin şiddet yanlısı aşırılık yanlısı örgütlerle mücadelede fedakarlığını açıkça kabul etmesini istedi. IŞİD ile mücadeleye yardım eden Kürtlere özel göçmen vizeleri sağlanması, Trump yönetimi sırasında durdurulan Körfez Savaşı'ndan bu yana ABD ordusuna yardım eden Kürt Yeşil Kart sahiplerinin vatandaşlık başvurularının "süratle" gözden geçirilmesi de mektupta belirtilen hususlar arasında yer alıyor.

2020 kampanyası sırasında Biden'ın listesinde ilk sıralarda yer alan senatör, başkanın BM Güvenlik Konseyi'ndeki daimi temsilcilerle yaptığı son görüşmeden "cesaret aldığını” kaydetti ve Suriye’de acil olarak harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Duckworth, mektubunda son olarak "İlişkileri düzeltmek, uluslararası toplumu bir araya getirmek ve dış politika güvenilirliğimizi yeniden tesis etmek için bir fırsat var" şeklinde bir değerlendirme yaptı.Haberin Orijinal Linki: https://www.politico.com/news/2021/05/05/tammy duckworth-turkey-biden-48545

HABER MERKEZİ


Etiketler : Senatör, ABD, Biden,