Savunma Nöbeti adliye önüne taşındı

10 Tem 2020

'Çoklu baro' teklifine karşı İzmir İstanbul ve birçok kentten gelen avukatlar Ankara'ya ulaştı. Avukatların yapmak istediği yürüyüşe polis engeli ile devam ediyor

Meclis Genel Kurul'da görüşmeleri devam eden "çoklu baro" yasa teklifine karşı 50'den fazla baro başkanının başlattığı “savunma nöbeti" 2'nci gününde. Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunan Kuğulu Park'ta sabahlayan baro başkanları banklar ve kaydırakta uyudular.

Baro başkanları güne sabahın erken saatlerinde park içinde temizlik yaparak başladı.

Avukatlar Ankara'ya ulaştı

Savunma nöbetine katılmak için İzmir ve İstanbul'dan yola çıkan avukatlar da Ankara'ya ulaştı.

Baro başkanlarını akordiyon bariyer ve otobüslerle ablukaya alan polis kuşatması düne oranla daha da genişletildi. Bariyerler, Kuğulu Park'a 200 yüz metre uzağa kadar ilerletildi.

Polis haber takibi yapmak için alana gelen basın çalışanlarına "turkuaz kart" soruyor ve kartı olmayanı alana yaklaştırmıyor.

ODTÜ'lüler de Kuğulu Park'ta

 

Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ODTÜ’lü öğrenciler ve avukatları, bugün görülen duruşmalarına katılmayarak “çoklu baro” teklifine karşı protestolarını sürdüren baro başkanlarına destek için Kuğulu Park’a geldi.

 

Adliye önüne taşındı

Farklı kentlerden Ankara'ya gelen avukatların yapmak istediği yürüyüşe polis müdahale etti. Eylemlerini sürdüren baro başkanları ve avukatlar, imzaladıkları dilekçeler ardından Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.

Tunus Caddesi’ne kadar fiziksel mesafeye uygun şekilde ilerleyen baro başkanları ve avukatların önü burada çevik kuvvet polisleri tarafından kapatıldı. Avukatlar, Tunus Caddesi’nde yaklaşık bir saat bekletildikten sonra 100 metre ilerideki Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) önünde kadar yürüdü. Burada bir kez daha önleri polisler tarafından kesilen avukatların Meclis’e yürümelerine izin verilmedi.

Avukatların Meclis’e gitmesine izin verilmemesi üzerine ÇSM önüne gelen milletvekilleri avukatlardan dilekçelerini alarak Meclis’e götürdü. Dilekçelerini milletvekillerine teslim eden avukatlar ise Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne doğru yürüyüş başlattı. Avukatlar yürüyüş boyunca, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Savunma susmadı susmayacak” sloganları atarak, “Savunma teslim olmayacak”, “AKP’nin değil halkın barosu”, “Çok baro yok barodur” yazılı dövizleri taşıdı.

Avukatların yürüyüşüne Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekillerinden Ali Şeker ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da katıldı.

Ankara Adliyesi’ne yürüyen avukatların, önleri yer yer polis tarafından engellenmeye çalışılsa da yürüyüş devam etti. Adliye’ye yürüyen avukatlar, Genel Kurul görüşmeleri bitene kadar eylemlerine adliye önünde sürdürecek.

ANKARA


Etiketler : Savunma nöbeti, Çoklu Baro, Avukatlar, SAVUNMA,