Sanığa müebbet, örgüte perde

12 Tem 2018

5 yıldır süren Nazi yanlısı NSU davasında, baş sanık Zschäpe’ye ömür boyu hapis cezası verildi. NSU’nun ilişkileri ise sır kaldı. Mağdurlar örgütün deşifre edilmemesini mahkeme önünde kınadı

On kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davada, mahkeme kararını açıkladı. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada Manfred Götzl başkanlığındaki heyet, baş sanık Beate Zschäpe ve dört sanık hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme, Zschäpe’yi suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Duruşma öncesi gösteri

NSU örgütüne yönelik davanın karar duruşması öncesinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi binası önünde gösteri düzenlendi. Gösteri öncesinde NSU kurbanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Mağdur aileleri, sanığın sadece piyon olduğunu belirterek, NSU’nun arkasındaki gücün ortaya çıkarılmasını istemişti. “Devlet ne kadar NSU’nun içinde?”, “NSU’nun tamamen aydınlatılmasını bekliyoruz”, “Nazi terörü ve ırkçılığa karşı birlikteyiz” yazılı dövizler taşıyan göstericiler duruşma salonuna girebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Davanın karar duruşması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Başsavcı mütalaasında örgüte yardım etmekle suçlanan tututuklu sanık Ralf Wohlleben hakkında 10, Andre Eminger’e de 2.5 yıl ceza verdi. Davanın diğer sanıkları Holger Gearlach da örgüte destek sunmaktan üç yıl ceza aldı. Davanın tek itirafçısı olan ve tanık koruma altındaki Carsten S. ise cinayette kullanılan silahı örgüt üyelerine teslim ve yardım etmekten 3 yıl ceza aldı.

Örgütün eylemleri

Salondaki bazı Nazi yanlılarının kararı alkışlaması, salonda gerilim yarattı. NSU, 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun yapmakla suçlanıyordu. Karara Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in tepkisi , “cıları azaltmıyor” oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise karar hakkında, “bu sanıkların ceza alması yetmez bu cinayetlerin arkasında kimler var ortaya çıkarılması ve onların da cezalandırılması gerekiyor” dedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler :