Sanat Sokağı’nı betona boğdular

16 Nis 2021

Sanat Sokağı’nda ‘yenileme’ adı altında ağaç ve çimleri sökülerek yerine beton döküldü. Bununla Sanat Sokağı’nı nefessiz bırakarak, betona boğdular

    Cahit Özmek / MA-Diyarbakır

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi’nde bulunan ve kentin en işlek noktalarından biri olan Sanat Sokağı’nda, 12 Aralık 2020’de kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “yenileme” çalışmalarında sona gelindi. Daha önce birçok kez yıkılıp yeniden yapılan sokakta başlatılan son çalışmayla beraber tüm parke taşları, banklar, peyzaj alanları tamamen kaldırıldı, dokunulmayan birkaç çınar ağacı dışındaki dut, selvi, çam ağaçları ile yüzlerce çeşit bitki türü de yerinden söküldü. Yeni projeyle sokağın altında bulunan otoparka su sızıntılarını önlemek için, sokağa 4 bin 200 metrekare boyutunda membran kaplaması yapıldı. Yağmur sularının tahliyesi için ızgara kanal döşenirken, sokağın her iki tarafına aydınlatma direkleri dikildi. Ayrıca yapılan kaldırımlara bazalt tuğla döşendi.

Ağaçlara yer bırakılmadı

Geçen 5 aylık süre içerisinde sokak betona gömüldü. Yerinden sökülüp tekrar dikileceği ifade edilen ağaçlar için tek metrekare toprak alan bırakılmayan sokağa, duble yol şeklinde asfalt döküldü. Proyol İnşaat Ticaret Limitet Şirketi tarafından ihalesi alınan düzenlemeye ilişkin Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) hiçbir veriye rastlanamazken, projenin maliyetine dair de bilgi edinilemedi.

Estetikten yoksun bir proje

Diyarbakır Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şerefhan Aydın, projenin ihale edilmediğini ve tamamen gizli birkaç bürokratın inisiyatifinde gelişen bir süreçle gerçekleştiğini vurguladı. “Şu anki tabloya baktığımızda, Sanat Sokağı ucube sokağına dönüşmüş” diyen Aydın, “Daha önceki ağaçlar ve bitkiler yerinden sökülmüş. Toprak kaldırılmış. Bir dinlence noktası olan sokak, şu an tamamen betona gömülmüş. İktidarın mevcut pratiklerinden övündüğü duble yollar, buraya da yansıtılmış. Duble yollar nasıl ki tarihi kentsel sit alanı olan Sur’un komple etrafına yapıldıysa, şu an aynısını da Sanat Sokağı’nın içinde yaptılar ve mühendislikten, mimarlıktan, teknikten ve estetikten yoksun bir şekilde bir proje ürettiler” dedi.

Maliyet şişirilmek istendi

Mimarlar Odası olarak projeyi görmek için belediyeye başvurduklarını ancak herhangi bir yanıt alamadıklarını dile getiren Aydın, çalışmaların oldubittiye getirildiğini söyledi. Sokakta yapılan aydınlatma elemanlarının çok fazla sayıda yerleştirildiğini ve çok şiddetli bir ışık saçtığına dikkati çeken Aydın, söz konusu durumun “maliyeti şişirmek” için olduğunu belirtti.

Çevre sakinleri dahil edilmeli

Çevre sakinlerinin dahil edilmediği projelerin bir süre sonra işlevsiz hale geleceğini sözlerine ekleyen Aydın, “Eğer en az hatalı projeyi üretmek istiyorsak, proje üretme sürecine, meslek örgütleri, Mimarlar Odası, TMMOB, ekoloji hareketleri, mahallenin muhtarı ve temsilcilerini dahil etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde -örneğini Sur’da gördük- projeleri direkt Ankara’da üretirsek, şu anda Sur’daki ucube tablo karşımıza çıkar” dedi. Kentteki projelerin şehir dışından gelen bürokratlar eliyle yapıldığını paylaşan Aydın, ilgili kurumların projeye dahil edilmemesini eleştirdi.

 

 


Etiketler : Diyarbakır Sanat Sokağı,