Sakarya'nın dosyası kabarık: Kadir Sakçı ve Şirin Tosun cinayetleri

05 Eyl 2020

Sakarya’da dün Kürt tarım işçilerine yapılan saldırı kent için ilk değil. Daha önce de Kadir Sakçı ve Şirin Tosun Kürtçe konuştukları için aynı kentte öldürülmüştü

Mardin Mazıdağı ilçesinden fındık toplamak üzere mevsimlik işçi olarak Sakarya'nın Koacali ilçesine Kürt aileler, dün işverenlerinin ve köylülerin saldırısına ırkçı saldırına uğramıştı. Bu yaşanan saldırı Sakarya için ilk değil. Kentin bu tarz olaylarla sürekli gündeme geldiği biliniyor. Sakarya geçmişte faili meçhul cinayetlerin işlendiği il olarak hep 90'larda hep gündemdeydi

Daha önce de Sakarya’da 43 yaşındaki Kadir Sakçı ile 19 yaşındaki Şirin Tosun ayrı tarihlerde Kürtçe konuştukları için uğradıkları saldırılar sonucu yaşamını yitirmişti.

Kadir Sakçı’nın öldürülmesi

Hendek ilçesinde 16  Aralık 2018 tarihinde yaşanan olayda, sokakta Kürtçe konuşan baba Kadir Sakçı ile Burhan Sakçı'nın (16) önlerini kesen bir grup, yönelttikleri “Kürt müsünüz?" sorusuna "evet" yanıtı almaları üzerine baba Kadir Sakçı'yı (43) döverek öldürdü. Bu saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan oğlu ise uzun süre hastanede tedavi gördü.

Olayla ilgili saldırganlardan Hikmet Usta ile olay sonrası kaçmasına yardım eden Recep Eş hakkında Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava 6 Aralık 2019’da sonuçlandı.

Sanıklardan Usta’ya ‘cinayet’ dolayısıyla müebbet, ağır yaralamadan dolayı da 15 yıl, silah bulundurma suçundan ise 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Onun kaçmasına yardımcı olan Recep Eş’e ise 5 ay hapis cezası verildi.

Kürtçe selam kavgası

Şirin Tosun (19) ise, Diyarbakır’dan kardeşleriyle birlikte mevsimlik işçi olarak çalışmak üzere 209 yılı yazında Sakarya’nın Karasu ilçesi Paralı köyüne gitmişti. Bir arkadaşı ile birlikte 21 Ağustos günü ilçe merkezinden köye dönerken karşılaştıkları 21 plakalı bir araç içerisindekilerle Kürtçe selamlaşan Tosun ve yanındaki arkadaşı, onları gören 6 kişinin silahlı saldırısına uğradı.

Tosun ve arkadaşı M.Z.’ye saldıran kişiler “Niye Kürtçe konuşuyorsunuz” diyerek ateş açtı. Açılan ateş sonucu Tosun başından vuruldu. 3 el ateş açılan arkadaşı M.Z. ise yara almadan kurtulmayı başardı. M.Z.’nin yardım istemesiyle olay yerine gelen ambulanslar, Tosun’u Sakarya Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. 51 günlük yaşam mücadelesi veren Tosun,  13 Ekim’de yaşamını yitirdi.

Olayın ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma ile gözaltına alınan saldırganlar 2’si tutuklandı. 4’ü serbest bırakıldı. İşlenen cinayete dair yargılama hala devam ediyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Mevsimlik tarım işçileri, Irkçılık, Sakarya, KÜRTÇE,