Rusya’dan Türkiye’ye: Ateşle oynama!

13 Nis 2021

Dağlık Karabağ’da kullanılırken tartışma konusu olan SİHA’ların bu kez Ukrayna’ya satılması Rusya’yı gerdi. Moskova, Ankara’ya karşı kamuoyu önünde mesaj dozunu artırdı. İHA için teknoloji ihracı iznini iptal etti

Karadeniz’de çok taraflı yüksek sert dalgalara neden olan Ukrayna-Rusya krizi boyutlanıyor. Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapılmaması gerektiğine dikat çeken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’ye “Ateşe körükle gitmeyin” uyarısında bulunduklarını açıkladı. Kanada da İHA üretimi için teknoloji ihracı iznini iptal etti.

Ukrayna’nın güneydoğusunda Donbass (Donetsk, Luhansk) hattında ayrılık yanlısı Rusya destekli gruplar ile çatışmalar yer yer sürerken kriz adım adım Türkiye’ye geliyor. Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la telefonlaşıp, Karadeniz’e savaş gemileri geçişlerini düzenleyen Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nin değiştirilmesi tartışmaları ve Kanal İstanbul projesi için uyarılar yapması sonrası Türkiye’ye mesajların dozu kamuoyu önünde artırılıyor.

Mısır’da Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’yle ayrı ayrı görüşmeler yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’yi Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmaması konusunda uyardıklarını açıkladı, ABD savaş gemilerine Karadeniz’e çıkış izni verilmesini gündeme getirdi.

Lavrov, Mısır ziyareti sırasında, Ukrayna’ya silah tedarik edilmemesi çağrısında bulundu.

Lavrov, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle yürüttükleri görüşmelerde “Kiev rejiminin savaşçı beyanatlarının iyi analiz edilmesini” talep ettiklerini” söyledi ve “Onları, ateşe körükle gitmemeleri konusunda uyarıyoruz” dedi. Lavrov, bir soruya “Temas içinde olduğumuz aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere, Kiev rejiminin hiçbir zaman bitmeyen askeri açıklamalarını iyi analiz etmelerini güçlü bir şekilde tavsiye ediyoruz ve onları Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyoruz” yanıtı verdi.

Lavrov’un açıklamasında ABD’nin iki savaş gemisinin Karadeniz’e göndermesini eleştirmesi de dikkat çekti.

Lavrov “ABD’nin ülke topraklarından binlerce kilometre uzaklıkta ne yapmak istediği sorusunun yanıtsız olduğunu” kaydetti.

Zelenskiy ziyareti sonrası

Lavrov’ın uyardıkları yönünde kamu önünde açıklama yapması Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin (Volodimir Zelenski) Türkiye’yi ziyareti ve Kırım konusundaki açıklamalar sonrasına denk geldi. Zelenskiy, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Huber Köşkü’nde 3 saat kadar süren görüşme yapmıştı. Görüşmede Donbass gibi krizler ele alındı. İkili, heyetleriyle Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Oturumu’nu gerçekleştirdi. Erdoğan “Erdoğan, şöyle devam etti:“Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü biçimde savunduk. Kırım’ın ilhakını tanımama yönündeki prensip kararımızı bir kez daha teyit ettik. Ukrayna’nın uluslararası toplumu Kırım konusunda bir araya getirmeyi hedefleyen girişimi Kırım Platformu’nu desteklediğimizi belirttik. Bu girişimin Kırım Tatarları dahil olmak üzere tüm Kırım halkları, Kırım ve Ukrayna’nın geneli için olumlu neticelere vesile olmasını arzu ediyoruz. Ana vatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarı kardeşlerimizin hayat standartlarının iyileştirilmesi bizim için tarihi ve insani bir mesuliyettir” demişti.

İHA denklemi

Uyarıların arkasında, Kremlin’in Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız silahlı hava araçları (SİHA) tedarikinden duyduğu rahatsızlığın yattığı belirtiliyor. Basında yer alan haberlere göre, 2019 yılında Türkiye ile Ukranya arasında imzalanan anlaşma uyarınca 2020’de 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu Kiev’e teslim edildi. Vizesiz seyahatin olduğu Türkiye ve Ukrayna’nın 2019’daki ikili ticaret hacmi 4,881 milyar dolar oldu. Hedefin 10 milyar dolar olduğu açıklandı. Ukrayna’da faaliyet gösteren 600’den fazla Türk firmasının yatırımlarının toplamı 3 milyar dolara yaklaştı. Ukrayna, Türkiye’- den İnsansız Hava Aracı (İHA) satın alıyor ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ortak üretimi ve teknoloji paylaşımı için birlikte çalışıyor. İki ülke arasında ortak korvet üretimi için de uzlaşma sağlandı.

Uçuş yasağı

Rusya koronavirüs vaka sayısı gerekçesiyle 1 Haziran 2021’e kadar sürecek Türkiye’ye uçuş yasağı getirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik’in, Türkiye’ye uçuşları yasaklama kararı ve Edoğan’ın Ukrayna başkanıyla yaptığı görüşme arasındaki bir bağ olup olmadığı şeklindeki sorusuyla karşılaştı. Peskov “Hayır. Bu karar, endişe verici epidemiyolojik durumdan kaynaklanıyor” dedi.

Denizaltı paniği

İngiliz basınında Rus denizaltıları endişesi tartışılıyor. Kuzey Kutbu’ndaki askeri üslerini genişleten Rusya’nın denizlerde gizli filolar kurduğu iddiası paniğe neden oldu. Rusya ile Batı arasında vuku bulacak bir savaş durumunda bu denizaltıların denizaltındaki internet kablolarını kesebileceği belirtiliyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Ukrayna Rusya gerilimi, RUSYA,