Rusya'da muhalifler hapiste: Duma seçimleri başladı

17 Eyl 2021

Gösteri yapan muhaliflerin gözaltına alındığı, muhalif siyasetçilerin hapse atıldığı Rusya'da Parlamentonun alt kanadı Duma için seçimler başladı. Aleksey Navalni'yi destekleyenler 'akıllı oylama' projesi başlattı 

Rusya'da seçmenler parlamentonun alt kanadı Duma'nın (üst kanat Federasyon Konseyi) 450 üyesini belirlemek üzere oy verme işlemi 17 Eylül sabahı başladı. 

Vladimir Putin yönetiminin muhalefeti polis, yargı ve hapisle susturmaya çalıştığı Rusya'da Duma'nın 450 üyesinin belirleneceği seçime 14 siyasi parti katıldı. Sandıklarda oy kullanma 19 Eylül'de sona erecek. Bazı bölgelerde ara seçimler ve bazı kentlerde de yerel seçimler yapılacak. 

Seçimler öncesi Putin'in partisi Birleşik Rusya'nın dışındaki muhalifler gösteri yaptığında polis saldırısına uğramıştı ya da muhalifler hapse atılmıştı. Az sayıdaki popüler muhalif politikacının da seçimlerde yarışmasına ya izin verilmedi ya da yurt dışına çıkmaya zorlandılar. Gözlemciler muhalefetin birçok adayının seçimlerde yarışamadığını belirtiyor.

Yolsuzluklarla suçlanan Birleşik Rusya Partisi'nin anketlere göre oy oranı düşerken Birleşik Rusya Partisi, Doğu Ukrayna'da da destek almayı umut ediyor. Buradaki 600 bin Rusya yanlısı vatandaşın Rusya pasaportu aldığı tahmin ediliyor.

Birleşik Rusya Partisi anayasa değişikliğini yapmak için gerekli üçte ikilik çoğunluğu sağlamak istiyor. 2020 yılında Putin böyle bir değişiklik sayesinde 2036 yılına kadar görev yapabilmesinin önünü açmıştı. 

Aleksey Navalni destekçileri

Putin yönetiminin kirli işlerini deşifre eden tutuklu muhalif lider Aleksey Navalni'yi destekleyenler "akıllı oylama" adlı bir proje başlatmıştı. Bu projede seçmenlere iktidardaki Birleşik Rusya'yı zayıflatmak için bulundukları bölgede Birleşik Rusya'nın rakibi partilere ve doğrudan adaylara oy vermeleri çağrısı yapılıyor. 

Navalni destekçilerinin hayata geçirdiği internet sitesi 15 Eylül 2021'de açıldı fakat Rus telekomünikasyon dairesi tarafından kapatıldı. Bu projeyi hayata geçirenler, sayfanın aplikasyonunun ise işlediğini belirtiyor.

Navalni "akıllı oylama" projesi ile geçen yıllarda Moskova'daki Şehir Meclisi seçimlerinde başarı sağlamıştı. 

Seçimi kazanan doğrudan adayların yaklaşık yarısı muhalif adaylardı. Navalni'nin birçok destekçisi de yurt dışına çıkmak zorunda kaldıklarından seçimlerde oy kullanamayacaklar. 

Muhalif politikacılardan Vladimir Milov DW'ye verdiği demeçte, "Navalni Kremlin tarafından gerçek bir tehlike olarak görüldü çünkü vatandaşları internet üzerinde mobilize etme yeteneğine sahipti" diye konuşuyor.

Navalni cezaevine atıldığında kurucusu olduğu Yolsuzluğa Karşı Vakıf  "aşırı" diye sınıflandırılarak faaliyetleri engellendi. Destekçilerin gösterileri polis saldırılarıyla önlenmeye çalışıldı.

Aynı isim numarası

Muhaliflere karşı farklı numaralar da deneniyor. Örneğin Liberal Yabloko Partisi'nden Boris Vişnevski St. Petersburg Şehir Meclisi'ne yeniden seçilebilmek için kendisiyle aynı adı taşıyan 2 kişiye karşı mücadele etmek zorunda. Sivil toplum kuruluşu, Rus gözlemci hareketi Golos'tan Vitaliy Averin, binlerce muhalif adayın yarışmasına izin verilmediğini kaydediyor ve bu nedenle seçimlerin "adil olmayacağını" belirtiyor.

Komünist Parti'nin oy oranı 

Seçimlerde Duma'ya Birleşik Rusya'nın yanı sıra halihazırda parlamentoda olan Komünist Parti, sağ popülist LDPR ve Adil Rusya- Hakikat için Partisi'nin de girmesi bekleniyor. 

Yapılan son kamuoyu anketlerine göre Komünist Parti'nin oy oranı yüzde 20 civarında. 

Resmi kamuoyu araştırma şirketi WZIOM'un anketlerine göre bile Birleşik Rusya'nın oy oranı yüzde 30'un altına inebilir.

Birleşik Rusya 2016 seçimlerinde yüzde 54,2 oranında oy almıştı.

Birleşik Rusya'nın oy oranlarının düşük olmasının nedeni olarak ortaya çıkan yolsuzluk skandalları ve pandemide vatandaşlar giderek daha fazla yoksullaşırken siyasetçilerin lüks bir hayat sürmeye devam etmesi gösteriliyordu. Rusya'da çalışanların büyük çoğunluğunun geliri pandemi sırasında azalmıştı. 

 

MOSKOVA

 


Etiketler : Rusya Duma seçimleri,