Rus savaş uçakları vurdu

04 May 2021

Rusya savaş uçakları Suriye'de çöllük alanlarda konumlanmış IŞİD'e hava saldırısı düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 4 Mayıs sabahı Rusya savaş uçakları IŞİD'in bulunduğu Hama’nın doğu kırsal köylerini, Hama ve Rakka (Reqa) sınırları arasında bulunan Suriye çöllerini yoğun bombardımana tabii tuttu. 

Çok sayıda ölüm haberi geldiği belirtiliyor. Hama ve Rakka çöllerine yapılan sevkiyatların ardından IŞİD'e karşı Rusya’nın desteğiyle Şam hükümeti güçlerinin yeni bir operasyon başlatması bekleniyor.

İdlib bombalandı

Rusya ve Türkiye'nin "Çatışmasızlık Bölgesi" anlaşması yaptığı İdlib'de de bombardıman ve çatışmalar sürüyor.

Şam hükümeti güçleri 3 Mayıs gece yarısından sonra Hama’nın batısında bulunan kırsal alandaki Qestûn, Zeyzon ve Ziyadiyê cephelerini ve İdlîb’in güneyindeki kırsal alanda bulunan Zawiyê Dağı’nı bombaladı.

SOHR cihadist grupların ve Şam hükümeti güçlerinin ağır silahlarla İdlib’in güneyi ve Haleb’in batısındaki Mêzinar-Kefernoran’daki savaş cephelerinde çatıştıklarını kaydetti.

Girê Spî'de çaldırlar

Cihadist grupların Girê Spî (Tel Abyad) Kantonu’na bağlı Silûk beldesinin Ketar köyündeki elektrik transformatörünü yıktığı da kaydediliyor. Transformatörün 3 bin 500 dolar değerinde olduğunu belirten kaynaklar grupların ayrıca transformatörün içindeki malzemeleri ve kabloları da çaldıklarını ifade etti. Kaynaklar, köyün elektrik ve suyunun tamamen kesildiğini aktardılar.

Kaynak ANHA


Etiketler : İdlib Çatışmasızlık Bölgesi, Rusya savaş uçakları, idlib,