Rosa Kadın Derneği üyesi Gültekin'e tahliye

13 Tem 2020

Rosa Kadın Derneği kurucu üyelerinden Fatma Gültekin, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rosa Kadın Derneği’ne dönük başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra 24 Mayıs'ta tutuklanan derneğin kurucu üyelerinden Fatma Gültekin hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Gültekin tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Mahkeme başkanı, Rosa Kadın Derneği üyeleri, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ve gazetecilerin duruşmayı takip etmesine salgın gerekçesiyle izin vermedi. Sadece Gültekin'in ailesi ve 6 avukatın duruşmayı izlemesine izin verildi.

Salon boşaltıldı

Gültekin ve avukatının savunmasının ardından tanık Sercan Deniz’in ifadeleri dinlendi. Mahkeme, Deniz’in, güvenlik gerekçesi ile salonda kimse olmaması talebini kabul etti. Bunun üzerine salonun izleyici kısmını boşaltan mahkeme heyeti, tanığı Gültekin'in avukatı eşliğinde dinledi.

Mahkeme, verdiği aranın ardından Gültekin'in tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 25 Ekim’e ertelendi.

İddianamede, Gültekin’in derneğe olan üyeliği, katıldığı eylem ve etkinlikler suç olarak gösteriliyor. Gültekin hakkında, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DİYARBAKIR


Etiketler : Rosa Kadın Derneği,