Şengal Özerk Yönetimi: halkın iradesini tanımayanları biz de tanımıyoruz

04 Eki 2021

KDP Şengal’e büyük bir silahlı güçle girmek ve üs açmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Özerk Yönetim bugün yaptığı açıklamada 'Şengal’de halkımızın iradesi dışında bir planı kabul etmeyeceğiz' dedi

Şengal halkının direnişi karşılaşan KDP Şengal’den geri çekilmek zorunda kalmıştı. Rojnews'in geçtiği habere göre KDP silahlı güçleri Şengal’e girmek için büyük bir hazırlık yapıyor. KDP’nin amacının ise Şengal’de askeri bir üs oluşturmak olduğu belirtiliyor.

Özerk Yönetim ve TAJE dün akşam geç saatlerde yaptıkları açıklamalarda halka çağrıda bulunarak tekrardan KDP’nin planlarını boşa çıkarmaya davet etti.

Şengal halkı yapılan çağrıların akabinde bu sabah halk meclisleri ve asayiş noktaları etrafında tekrardan toplanmaya başladılar. Her geçen dakika toplanan halkın sayısı artıyor. Kentin giriş ve çıkışlarına doğru Şengal halkı hareket ediyor.

KDP'ye tepki

Özerk Yönetim, KDP’nin tutumunu protesto etmek için halkın katıldığı kitlesel bir açıklama yaptı. Özerk Yönetim tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Fermanla halkımızı yok edemediler, şimdi siyasi oyunlarla bunu yapmaya çalışıyorlar. Halkımız bu kirli siyasete karşı uyanık olmalı. Kim olursa olsun, halkımıza karşı kirli hesapların başarıya ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Şengal’de halkımızın iradesi dışında bir planı kabul etmeyeceğiz. Olacaksa bir şey halkın iradesiyle, halkın kararıyla olacak. İster Irak hükümeti olsun, ister başka güç, kim Şengal halkının iradesi dışında karar alırsa, halk bunu boşa çıkaracak. 

Bugün yaşananlar 9 Ekim Anlaşması’nın bir devamıdır. 9 Ekim Anlaşması’yla Şengal’in iradesini tanımadılar. Bir kez daha vurguluyoruz; halkın iradesini tanımayanları biz de tanımıyoruz. Bugün Şengal’deki her ailenin bir şehidi var. Her ailenin DAİŞ’in elinde bir esiri var. Buna sebep olanlar, Şengal’e girmek istiyorlar. Bir kez daha halkımıza ihanet etmek istiyorlar. Buradan onlara yanıt veriyoruz; Şengal’de halkın iradesi dışında bir şey yapmaya çalışırsanız, kabusunuz oluruz. Yaşasın Şengal halkının direnişi.”

Ne olmuştu?

2 Ekim 2021 tarihinde KDP’ye bağlı silahlı güçler iki KDP adayıyla birlikte Irak ordusunun da desteğiyle Şengal’e geçmek istedi. KDP adayları seçim propagandası kapsamında Şengal’e geldiklerini iddia etti. Şengalliler bu duruma karşı sert bir tepki vererek bu kadar askeri gücün seçim için gelmediğini belirtti. Halkın rahatsızlığı üzerinde KDP güçleri geri adım attı.

Kaynak:Rojnews


Etiketler : KDP, Şengal,