‘Rojava Şengal’in işgaline sessiz kalmayacak’

05 Eki 2021

 KDP'nin Şengal'i işgal girişimine tepki gösteren PYD Eşbaşkanlık Komitesi üyesi Foza Yusif, ‘Şengal’e yapılan saldırıları ulusal değerlerimize yapılan bir saldırı olarak görüyoruz. Rojava buna sessiz kalmayacaktır’ dedi

Irak'ta 10 Ekim'de gerçekleşen seçim öncesi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yanına Irak Ordusu'nu alarak seçim çalışması adı altında Şengal'e yerleşmek istiyor. KDP, Bağdat hükümeti ile imzaladığı 9 Ekim anlaşmasını hayata geçirmek için halkın tepkisine rağmen Şengal etrafında üsler inşa ediyor. KDP’nin 2 Ekim'de Şengal'e girme arayışına karşı sokağa çıkan Şengalliler, Özerk Yönetim’e sahip çıkacaklarını vurguladı.

Konuya ilişkin ANHA Haber Ajansı'na konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Komitesi üyesi Foza Yusif, Şengal halkının iradesini korumanın ulusal bir görev olduğunu söyledi.

'Saldırılar işgalleri meşrulaştırıyor'

KDP’nin 29 Ağustos tarihinde Xelifan'da 7 HPG'liyi pusuya düşürüp 5'ini öldürmesi ve 1'ini alıkoymasını kınayan Foza Yusif, “Bu saldırılar Türk devletine hizmet etmektedir. Kürdistan’ın işgalini meşrulaştırmakta ve Kürdistan’ı parçalamaktadır. Türk işgaline karşı direnen tek güç gerilladır. Gerillaya saldırmak ulusal birliğe saldırmaktır” dedi.

‘Özerk yönetimin iradesine saygı duyulmalı’

KDP’nin Şengal Özerk Yönetimi’ni yok etmek için ittifaklar yaptığına dikkat çeken Foza Yusif, “KDP Şengal Özerk Yönetimi’nin iradesine saygı duymalıdır. Askeri yöntemlerle Şengal’i kontrol etmeye çalışmak, büyük tehlikeler doğuracaktır. Bu yapılan kirli ittifakların ortaya çıkardığı bir sonuçtur. KDP bu komplolarda yer almaktan vazgeçmelidir" ifadesinde bulundu.

 'Rojava sessiz kalmayacak' 

Şengal’in IŞİD’den kurtarılarak özgürleştirilmesi için binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan  Foza Yusif, “Rojava halkı olarak Şengal’den kendimizi sorumlu görüyoruz. Şengal asla yalnız değildir. Şengal halkının iradesini korumak bizim için ulusal bir görevdir. Şengal’e yapılan saldırıları ulusal değerlerimize yapılan bir saldırı olarak görüyoruz. Rojava buna sessiz kalmayacaktır” diye konuştu. 

 ‘Yeni fermanları da durduracağız’

Foza Yusif sözlerini şöyle tamamladı: “Şengal Kürt halkının onurudur. Kuzey ve Doğu Suriye halkı onurunu korumak için seferber olmalıdır. 2014 yılında fermanı nasıl durdurduysak yeni fermanları da durduracağız. Şengal’e yönelik kirli planlara karşı halkımız tutumunu netleştirmelidir” dedi.

 HABER MERKEZİ


Etiketler : Rojava, Şengal,