Ring aracında iki gün aç susuz götürdüler

02 Ağu 2020

Urfa Cezaevi’nden 7 kişi ile birlikte farklı cezaevlerine sevk edilen tutuklu Kasım Karataş, iki gün süren yolda kendilerine su, yemek ve ilaçlarının verilmediğini aktardı

Urfa T Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kasım Karataş, Zübeyir Paksoy, Ferhat Çiftçi, Mehmet Çelik, Mehmet Tahir Özcan, Orhan Orak, Zana Mazak ve Emrullah Oruç, 14 Temmuz’da Bolu ve Tekirdağ cezaevlerine sevk edildi. 3 arkadaşı ile Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Kasım Karataş, 2 gün süren sevk yolculuğunda kendilerine yemek, su ve ilaçlarının verilmediğini paylaştı.

14 günlük karantina sürecinden sonra ilk kez Cuma günü babası ile telefonda görüşebilen Gülistan Karataş, babasının söylediklerini şu ifadelerle aktardı: “Babam 2 gün boyunca süren yolculukta en temel insani ihtiyaçlarını karşılanmadığını söyledi. Yemek, su ve kullanmaları gereken ilaçların kendilerine verilmediğini, yine tuvalet ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyledi. Babam bu yolculuğun canlarına kasıt olduğunu ve ‘belki yolda ölürsünüz’ anlayışı güdüldüğünü söyledi.”

Tekirdağ'a sevk edileceği söylenmemiş

Babasın 2016 yılında kalp ameliyatı olduğunu, kalbinin yüzde 30’unun çalıştığını, tek böbreğinin ve birçok kronik hastalığının bulunduğunu paylaşan Karataş, “Babam cezaevi yönetiminin kendilerine aynı cezaevi kampüsü içerisinde bulunan T 1 Nolu cezaevine sevk edileceklerini söylediğini ancak daha sonra bin 200 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirdağ’a sürgün edildiklerini söyledi. Babam, söz konusu yolculuktan sonra rahatsızlıklarının daha da arttığını söyledi” dedi.

Karataş, şöyle devam etti: “Bu sürgünler bir nevi aileleri de cezalandırma politikasıdır. Biz yakınlarımızın yanında olacağız. Onları asla yalnız bırakmayacağız, her zaman onları görmeye gideceğiz ve onların sesleri olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: MA


Etiketler : Kasım Karataş, Cezaevleri, Hak ihlalleri,