RES projesinin iptali istendi: Doğa ve tarih zarar görecek

12 Tem 2020

Tarihi Rabat Kalesi ve GAP Şelalesi’ni tehdit eden ve bölgedeki canlılar için de risk oluşturan RES projesine ilişkin rapor hazırlayan TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu, projenin iptalini istedi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin İl Koordinasyon Kurulu, tarihi GAP (XAP) Şelalesi ile Tarihi Rabat Kalesi ve Harabelerini tehdit eden RES projesi ile ilgili bir rapor hazırladı.

Dicleres Elektrik Anonim Şirketi tarafından Mardin’in Derik, Mazıdağı ve Kızıltepe ilçelerinde "Dicleres Rüzgar Enerji Santrali Projesi" adı altında 50 adet türbinden oluşan Rüzgar Enerji Santrali’ne (RES) ilişkin hazırlanan raporda, dinamit kullanılarak yapılacak olan patlatmaların tarihi alanlara zarar verileceği vurgulandı ve patlatmalar nedeniyle bölgede yarılmaların meydana geleceği, tarımsal faaliyetleri etkileyeceği aynı zamanda da ortaya çıkan toz nedeniyle hayvancılığın da etkileneceğine dikkat çekildi.

Mezopotamya Ajansı'ndan Ahmet Kanbal'ın haberine göre; raporda proje bölgesinde 14 memeli hayvan türünün belirlendiği, 3 türün yarasa türü olduğu belirtildi. Yapılacak proje ile birlikte bölgede kuşlar haricinde türbinlerden en fazla etkilenecek olan canlı türünün yarasalar olduğuna da dikkat çekildi.

Yine diğer canlı türleri ve bölge üzerinde yaratacağı olumsuz etkilere de dikkat çekilen raporun değerlendirme ve talepler kısmında ise; bakanlık tarafından “ÇED Olumlu” kararı verilirken, ÇED yönetmeliğinin hususlarının yerine getirilmediği kaydedildi.

Raporda ayrıca, Rabat Kalesi ve Harabelerinin son halinin içler acısı olduğu belirtilerek, bölgede arkeolojik çalışmanın başlatılması ve tarihi alanın kurtarılması gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca raporda, bölgenin tarihi ve kültürel önemine vurgu yapılarak, turizme kazandırılmasının bölgeye çok daha faydalı olacağı kaydedildi.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Mardin'de RES projesi, Gap Şelalesi, Rabat Kalesi, RES, Mardin,