Rektörülük iş ilanında 'KHK'liler hariç' dedi

14 Tem 2020

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, 242 sözleşmeli personel alım ilanında, "KHK ile kamu görevinden çıkarılanlar başvuruda bulunamazlar" kıstası getirdi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı, sözleşmeli 242 sağlık personel alımı için dün üniversitenin internet sitesinden ilan başvurusu yayınladı. Duyurunun “Genel ve özel şartlar” kısmında dikkat çekici bir kıstasa yer verildi. Personellerin üniversite hastanelerinde istihdam edileceği ve giderlerinin özel bütçeden karşılanacağı belirtilen duyuruda, "Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kurumlarıyla ilişiği kesilenler veya sözleşmesi tek taraflı fesih edilenler başvuruda bulunamazlar. Çeşitli KHK ile kamu görevinden çıkarılanlar başvuruda bulunamazlar" şartına yer verildi.

'Yasal dayanağı yok'

İşe alım duyurusundaki kıstası değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, KHK’lerin Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarıldığına işaret ederek, bu nedenle herhangi bir yasal dayanağının olmadığını belirtti. Güldiken, rektörlüğün verdiği kararın Anayasaya aykırı olduğunu ifade etti.

Düşman hukuku

KHK’yle ihraç edilen kişilerin bu ilana başvurup, göreve başlaması halinde bunun diğerleri için emsal teşkil edebileceği gerekçesiyle bu şartların duyuruya konulduğunu söyleyen Güldiken, “Resmen ölüme terk ediyorlar. Bir insan ihraç edilmişse, niçin ihraç edildiğini bile daha belli değilken, ‘oyalama komisyonu’ olan OHAL Komisyonunda henüz bu görüşülmemişken, herhangi bir mahkeme kararıyla fiili suç olarak nitelendirilen bir şey ortada yokken, duyuruya bu şartların konulması akıl karı değil. Bu yapılan düşman hukukudur” değerlendirmesinde bulundu.

DİYARBAKIR


Etiketler : iş ilanı, dicle üniversitesi, Rektörlük, KHK,