Rejim karaborsa yaratıyor

07 Nis 2021

Tekstil atölyeleriyle bilinen 150 bin insanın yaşadığı iki mahallede Baas rejiminin temel gıda ürünleri ve yakıt gibi hayati ürünlere ambargosu ciddi sıkıntılar yarattı. BM ve uluslararası topluma çağrı yapıldı

Suriye Beşar Esad yönetiminin Halep’e bağlı Şêxmeqsud ve Eşrefiyê Mahallelerine uyguladığı ambargo devam ediyor. Mahalle sakini “ 4 yaşındaki torunumun ne suçu var?” diye soruyor.

Şêxmeqsud ve Eşrefiyê Mahalleleri 2011’de alevlenen iç savaştan bu yana ciddi bir direniş ve hayatta kalma mücadelesi veriyor. Mahallerde Kürt, Süryani, Türkmen ve Arap halkları yaşıyor. 150 bin insanın yaşadığı iki mahalle tekstil atölyeleri ile biliniyor. Ancak ambargo yüzünden yurttaşlar yakıt ve temel gıda malzemeleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor.

ANHA’nın haberine göre Esad hükümeti 8 aydır mahalleleri ambargo altına tutuyor. Ambargo yüzünden bölgeye yakıt geçişine izin verilmiyor. Karaborsaya düşen mazotun litresi 2 bin Suriye lirasından satılıyor.

Şêxmeqsud ve Eşrefiyê Mahalle Meclisleri ambargo öncesi yurttaşlara bir varil mazotu 41 bin 800 Suriye liraya temin etti. Ancak şuan karaborsaya düşen mazotun varili 400 bin Suriye lirasına tekabül ediyor. Yine bir kilo gazın kilosu ise 6 bin Suriye lirasından alınıyor. 9 kilo gaz almak isteyen bir yurttaş 54 bin Suriye lirası veriyor. Bu da bir Şam hükümeti memurunun maaşına tekabül ediyor. Mahalle meclisleri ise halkın yükünü hafifletmek için her bir aileye iki kilo gazı 600 Suriye lirası üzerinden temin ediyor.

Ablukada yaşayanlar anlatıyor

Şêxmeqsud ve Eşrefiyê Mahalle Genel Meclisleri Eşbaşkanı Mihemed Şêxo şunları söyledi: “Türk devleti ve Şam hükümeti arasında bir anlaşma var. Şam hükümeti bu yüzden Şehba, Şêxmeqsud ve Eşrefiyê üzerinde bir ambargo uyguluyor. Üstelik biz Suriye’nin yurttaşlarıyız ve Suriye’nin birliği için çağrı yapıyoruz. Biz Halep’i çetelerden koruduğumuz için bu yaptırımlar bize uygulanıyor? Biz bu kazanımları elde etmek için çok şehit verdik. Kazanımlarımızı koruyacağız. Şam hükümeti de işgalcilerle ortaklaşmaktan vazgeçmelidir. Kalıcı bir çözüm için Suriye halkları arasında bir diyalog süreci başlamalıdır. Ambargoya rağmen bugün halka ekmek dağıttık. BM ve uluslararası toplum bu ambargonun durdurulması için üzerine düşeni yapmalıdır.”

Ambargo yüzünden zorlandıklarını kaydeden Fatme Mihemed ise “Yakıt sorunu yaşıyoruz. Yollar kapalı olduğu için mazot bulamıyoruz. Ambargo yüzünden çocuklarımızı sağlıklı yetiştiremiyoruz. 4 yaşındaki torunumun ne suçu var? Niye ambargo uygulayıp temel gıdaların fiyatlarını artırıyorlar” dedi.

HALEP


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye, suriye hükümeti,