Rakamlar gerçek, beklentiler hayal

10 Haz 2021

Almanya’nın Türkiye’nin Kovid-19 risk seviyesini düşürmesi turizmcilerde olumlu karşılansa da sektördeki ekonomik kaybı telafi edemeyeceği görüşünde. İktidarın bu yıl 30 milyon turist beklentisi ise hayal olarak görülüyor  

Almanya hükümetinin, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile ilgili risk seviyesini “yüksek insidans bölgesi” kategorisinden “risk bölgesi” kategorisine düşürmesiyle birlikte Türkiye’den Almanya’ya gidenlere karantina uygulaması 6 Haziran itibarıyla kalktı. Karar, geçen yılı salgının gölgesinde geçiren turizmciler arasında kısmen olumlu bir hava yarattı. Turizmciler, sektörde krizin sürdüğünü belirterek, ekonomik kaybın telafi edilemeyeceğini söyledi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde Türkiye’deki vaka sayılarının süratle 5 binin altına inmesi için 17 Mayıs’a kadar tam kapanma” kararı alındığını açıklamıştı.

30 milyon turist!

Erdoğan, salgının kontrol altına alınamadığı ülkelere turistin gelmeyeceğini söyledikten sonra; “Oradan 3-5 dolar veya avro girecekse ülkemize, bırak girsin. Nerelere nasıl para harcayacağı belli” demişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, “Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs’tan sonra vaka sayısı olarak 5 binin altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi hala koruyoruz” demişti. Günlük vaka sayılarının 60 binleri bulduğu ve can kaybının 300’ün üzerinde seyrettiği tablodan iktidar kanadından ‘düşürülsün’ açıklamaları sonucu resmi rakamlar günlük vaka sayısını 5 binin üzerinde gösteriyor. Ekonomik krizi derinleşmesiyle sıcak paraya göz diken iktidar turizm gelirine göre salgın politikasını yürütse de beklentilerinin karşılanması zor gözüküyor.

‘Kriz atlatılmadı’

DW Türkçe’ye konuşan Almanya’daki Türk Acenteler Birliği (COOP TRR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Happy Holiday Genel Müdürü Fatih Şenel, Almanya’nın Türkiye’ye ilişkin risk değerlendirmesini bir alt kategoriye düşürmesinin olumlu hava yarattığını söyledi.  Şenel, “Şartların rahatlatılması sebebiyle yoğun bir rezervasyon akışı var. Burada yaşayan Türkler hem aile ziyareti hem sadece otel, sadece bilet ve turistik anlamda paket turlar talep ediyor. Ama aynı zamanda burada yaşayan diğer yabancılar ve Almanlardan da talep var” diyor. Talebin kısa vadeli olduğuna dikkat çeken Şenel; Haziran, Temmuz ve Ağustos satışlarını kapsayan sezon için ise, sektörde olumlu bir hava olsa da bunu krizi atlatmış olarak görmemek gerektiğini söyledi. Şenel, koronavirüs salgınında dalgalanmaların ve mutasyonların varlığına işaret ediyor.

Kayıplar kapatılamaz

DW Türkçe’ye konuşan Türkiye Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Almanya’nın kararıyla birlikte rezervasyon yaptıranların son dakika müşterileri olacağını, bundan dolayı da daha önceki senelere göre daha az turistin geleceğini düşünüyor. Polatoğlu, “2019 verilerini karşılaştırdığımızda, 55 milyar dolar turizm geliri elde etmiş ve 36 milyon turist ağırlamıştık ki bunun 5.5 milyonu Alman turistlerdi, 5 milyon civarı Rus turistlerdi. Bu seviyeye ulaşmamız imkansız” ifadelerini kullanıyor.

2020 yılında 7 milyon turist ağırlayan Türkiye, yaklaşık 11 milyar dolar gelir elde edebildi. Sektörde kayıpların birkaç sene daha kapatılamayacağı görüşünde olan Polatoğlu, bu sene Türkiye’nin 10 milyon civarında turist ağırlamasını beklediklerini ifade etti. Polatoğlu’na göre turizm geliri de geçen seneki rakamlara yakın olacak.

Rusya’nın yasağı sürüyor

Turizmde Almanya’dan sonra ikinci partner olan Ruslar ise henüz Türkiye’ye seyahat edemiyor. Rusya, 12 Nisan’ta Türkiye’ye uçuşları 1 Haziran’a kadar kısıtlama kararı almıştı. Bu yasağı ay başında 21 Haziran’a kadar uzattı. Türkiye’de iktidar ise 21 Haziran’da kısıtlamanın kaldırılmasını bekliyor. Politik denklem üzerinden Türkiye ile ilişkilerini geliştiren Rusya ise 14 Haziran’daki NATO Zirvesi’ndeki Türkiye’nin tutumuna bağlı kısıtlamayı kararını gözden geçirebilir.  Turizm gelirine muhtaç olan Türkiye’nin NATO’nun öncelikleri karşısında nasıl tutum alacağı ise Rusya’nın tavrını etkileyecek.

HABER MERKEZİ


Etiketler : koronavirüs,