Puigdemont için iade kararı!

12 Tem 2018

Katalonya eski Başkanı Puigdemont için, beklenenin aksine ‘isyana teşvik ve ülkeyi bölmekten’ değil ‘kamu fonlarını kötüye kullanmak’ iddiasıyla iadesine karar verildi

Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Carles Puigdemont’un Almanya’da yargılandığı davada karar açıklandı. Schleswig Holstein Eyaleti Yüksek Mahkemesi tarafından yargılanan 55 yaşındaki Puigdemont’un, ‘Kamu fonlarını kötüye kullandığı gerekçesiyle’ İspanya’ya iade edilmesine karar verildi. Mahkemenin kararını açıklanmasının ardından durumu değerlendiren savcı, Puigdemont’un iadesi için kısa zamanda kararını vereceğini söyledi. Alman mahkemesi, Puigdemont’un ayrılıkçı tutumu için değil sadece kamu fonlarını kötüye kullandığı gerekçesiyle iadesine izin verilmesine hükmetmesi dikkat çekti.

Puigdemont itiraz edecek

Bu arada Schleswig-Holstein Savcılığı, daha önce İspanya’nın çıkardığı Avrupa tutuklama emri konusunda ayrıntılı inceleme yapılmasını istemişti. Puigdemont ise İspanya Yüksek Mahkemesi’nde başvurarak hakkındaki “isyan” ve “kamu gelirlerini kötüye kullandığı suçlamalarına” itiraz ediyor. Puigdemont, Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığı için 1 Ekim’de yapılan referandumda şiddet olayları meydana gelmediği için “isyan” ile suçlanamayacağını savunuyor.

Savcı, ‘ayaklanma’ demişti

İspanya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Pablo Llarena, Mart ayı başında yaptığı açıklamada, Peigdemont’un da aralarında bulunduğu 13 Katalan liderin “ayaklanma” suçundan yargılanacağını söylemişti. “Mahkum oldukları taktirde Katalan liderler 30 yıla kadar hapis cezası alabilirler” demişti. Madrid yönetiminin yerel hükümeti azlederek Katalonya’yı merkezi hükümete bağlamıştı. Ancak aralık ayındaki yerel seçimlerde Katalonya’daki ayrılıkçı partiler yeniden çoğunluğu kazanmıştı.

KÖLN


Etiketler :