Portland'daki federal güçler çekiliyor

31 Tem 2020

Protestoların devam ettiği Portland'daki federal güçler geri çekiliyor. Vali 'İşgalci güç gibi davrandılar ve şiddet getirdiler' yorumunda bulundu. Federal güçler eylemlerin büyümesine neden olmuştu

ABD Başkanı Donald Trump, ırkçılık karşıtı protestoların günlerdir devam ettiği Portland’a ‘federal binaları koruma’ gerekçesiyle gönderdiği federal kolluk kuvvetlerini geri çekiyor.

Oregon eyaletindeki kentte protestocuları korumak için etten duvar ören barışçıl annelere bile sert müdahaleleriyle tepki çeken federal güçler aşamalı olarak Portland’ı terk edecek.

Oregon Valisi Kate Brown, Başkan Yardımcısı Mike Pence ile aşamalı bir çekilme üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Buna göre ‘çekilme’, kentteki George Floyd protestolarının merkez üssü haline gelen ve protestoculara uygulanan orantısız şiddetle gündeme gelen federal mahkeme binasının önündeki kolluk kuvvetleri ile başlayacak.

Trump’ın Portland’a federal güçleri göndermesi ABD’de eyalet valilerince ‘iç işlerine müdahale’ olarak yorumlanmışken, Vali Brown da ‘çekilme’yi açıkladığı basın toplantısında lafını esirgemedi. Brown, federal güçler için “Bir işgalci güç gibi davrandılar ve şiddet getirdiler” diye konuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Oregon, Portland, Trump,