Keşan'dan sonra Zeytinburnu: Polis şiddeti hız kesmiyor

27 May 2020

Çorlu, Kadıköy, Zeytinburnu, Cizre ve Eyüp'ten sonra Keşan'da da polis şiddeti ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasağına uymadıkları gerekçesiyle yurttaşlara saldıran polis, tepki gösterenlere de biber gazı sıktı. Zeytinburnu'nda da ikici polis şiddeti vakası yaşandı

Edirne'nin Keşan ilçesinde, sokağa çıkma yasağına uymadıkları gerekçesiyle yurttaşlara polis tarafından şiddet uygulandı. Çevredekilerin tepki göstermesi üzerine biber gazı sıkan polis, ayrıca havaya da ateş etti.

Dün Çorlu, Kadıköy, Zeytinburnu, Cizre ve Eyüp'te ortaya çıkan polis-bekçi şiddeti görüntülerine bir yenisi daha eklendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, bayramın ilk günü Romanların yaşadığı toplu konut bölgesinde sokağa çıkma yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle insanlara saldıran polis, bir kişiye işkenceyle gözaltına alındı.

Polisin, çevredekilerin tepki göstermesi üzerine biber gazı kullandığı ve havaya ateş açtığı anlar da kaydedildi.

https://twitter.com/yeniyasamgazete/status/1265313052720869376?s=20

 

Zeytinburnu'nda ikinci polis şiddeti vakası

Zeytinburnu’nda da bir ailenin daha polisler tarafından darp edilmesi görüntülere yansıdı. Darp edilen kişi gözaltına alınırken, olaya tanıklık eden yurttaşlar, balkon ve camlarda polis şiddetini protesto etti.
Olaya tanıklık eden ve Mezopotamya Ajansı ile görüntüleri paylaşan kişilerin aktarımlarına göre olay Gökalp Mahallesi’nde gerçekleşti.

Tanıkların aktarımına göre; arabasının alarm sesini kapatmak üzere sokağa çıkan bir yurttaş, polisler tarafından sert bir dille uyarıldı. Polislere durumu açıklamaya çalışan kişiyi dinlemeyen polisler, yurttaşı darp etmeye başladı. Ardından olay yerine gelen yurttaşın annesi ve görüntülere de yansıyan bir kadın ise; polisler tarafından darp edildi. Dakikalarca darp edilen yurttaşın gözaltına alındığı belirtilirdi. Çevredeki yurttaşların da balkon ve camlarından “Faşist polisler” diye bağırarak protesto ettiği videoda görülüyor.

https://twitter.com/yeniyasamgazete/status/1265378562980356096?s=20

Kaynak: ETHA

 

 

 


Etiketler : zeytinburnu, Polis şiddeti, Kadıköy,