Plastik kullanımını teşhir etti

25 Nis 2021

Seramik ve resim sanatçısı Zeynep Atik Miniscalco, plastik kullanımının doğaya verdiği zarara dikkat çeken çalışmalar yapıyor

Seramik ve resim sanatçısı Zeynep Atik Miniscalco ve helikopter operatörü Marcello Miniscalco’nun koronavirüs salgını sırasında Foça kıyılarında ve denizden topladıkları plastik atıkların insan ve doğa yaşamına verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla Milimetrik Sanat Galerisi’nde 9-16Nisan tarihleri arasında düzenledikleri sergi sona erdi. Arte Povera (Yoksul sanat)türündeki eserlerini yurt dışına da taşımayı da hedefleyen Zeynep Atik Miniscalco, geri dönüşümün bir yaşam şekli haline getirilmesi için yurttaşlara, medyaya ve yönetimlere görevler düştüğüne dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar 20’yi aşkın karma ve bireysel sergi açan Zeynep Atik Miniscalco, bu sergisi için de kıyıdan topladığı plastik şişeleri ve tahta parçalarından dönüştürdüğü eserlerinde slikon, akrilik ve sprey boya kullanıyor.

‘Denizanalarıyla denizaltı izlenimi’

Sergide, hareketli bir mekanizma ile plastik şişelerden yapılan denizanaları ve ışıklandırma ile denizaltı izlenimi yaratılıyor. Bunun yanı sıra deniz canlıları ve plastiğin doğaya verdiği zararların da anlatıldığı bir bilgilendirme masası da mevcut. Ayrıca serginin devamı olarak Marcello Miniscalco’nun dostluk kurduğu bir ahtapotun da 8 dakikalık bir videosu izlenebiliyor.

Plastiğin doğayı korumaz

Bundan yüz yıl önce plastik petrolden üretildiğinde doğanın ve bazı hayvanların dişleri ve derisinin korunacağı düşünülürken, gelinen aşamada plastiğin aşırı üretiminin doğayı ve insanları son derece kötü etkilediğini dile getiren Zeynep Atik Miniscalco,“Plastik hiç üretilmemeli mi?Hayır, ama buna bir limit getirilmeli ve geri dönüşüm yapılmalı. Cam, şişe, kese kâğıdı gibi şeylere önem verilmeli. Sadece bireylerin değil toplumun ve medyanın teşvik etmesi gerekiyor. Benim istediğim farkındalık yaratmak. Sergi tam bir farkındalık yaratmaz ama medya duyursa çok daha etkili olur” diye belirtti. Zeynep Atik Miniscalco,“Duyarlı olmamız, sesimizi duyurmamız lazım. Sivil toplum kuruluşları var, bence herkesin fikrini söylemesi lazım” şeklinde ifade etti.

‘Yaşam şekli haline getirilebilir’

Kavramsal sanatın bir türü olan Arte Povera tarzındaki eserlerin farklı yerlerde de sergilendiğini belirten Zeynep Atik Miniscalco,“Plastik ben çocukken çıkarıldı, yaklaşık 60 yıl önce. Daha önce plastik yoktu cam, bez torbalar, fileler, kesekâğıtları vardı. Sepetler küfeler seramikler camlar porselenler kullanılıyordu. Yine eskiye dönebiliriz bence. Kentsel kuruluşlar gördüğüm kadarıyla dönüşüm yapılan çöp tenekeleri var. Tamamen hayatımızdan çıkmasa bile dönüşüm yapılabilir” dedi. Sergiyi İstanbul ve yurt dışına taşımayı hedeflediğini ifade eden Zeynep Atik Miniscalco,“Daha temiz bir dünya bırakmalıyız mesajını vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Melike Aydın/JIN NEWS


Etiketler : sergi,