Picasso imzalı 11 eser 110 milyon dolara satıldı

24 Eki 2021

Pablo Picasso imzalı 11 eser, ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen açık artırmada 110 milyon dolara satıldı

MGM Resorts'un sahibi olduğu eserler 20 yıldan uzun süredir Bellagio Hotel'de sergileniyordu. Eserler arasında dokuz resim ve iki seramik bulunuyordu. Açık artırmada en yüksek meblağ, Kırmızı-Turuncu Bereli Kadın adlı resme ödendi.

Picasso'nun ilham perisi olarak nitelediği sevgilisi Marie-Therese Walter'ı çizdiği 1938 tarihli resim 40,5 milyon dolara alıcı buldu. Resmin 20-30 milyon dolar arasında satılacağı tahmin ediliyordu.

1973'te hayatını kaybeden İspanyol ressamın açık artırmaya çıkarılan 11 eserin en eskisi ile en yenisi arasında yaklaşık 50 yıl vardı.

Picasso'nun bir diğer başyapıtı Adam ve Çocuk ise 24,4 milyon dolara satıldı.

Müzayede evi Sotheby's "Neredeyse 2 metre uzunluğundaki 1959 tarihli bu resim, Picasso'nun kariyerindeki o önemli noktasındaki başarılarının son derece etkileyici bir örneği" ifadelerini kullandı.

Açık artırmaya çıkan koleksiyon, Bellagio Hotel'in sahibi, ABD'li kumarhaneler kralı Steve Wynn tarafından 20 yıl önce toplanmaya başlanmıştı.

Satıştan gelecek gelirin bir kısmının, otelin sanat koleksiyonuna daha fazla kadın, azınlık ve gelişmekte olan ülkelerden sanatçının eklenmesi için kullanılacağı açıklandı.

Eserleri alan kişilerin isimleri açıklanmadı.

Picasso'nun bugüne kadar en pahalıya satılan eseri ise Cezayirli Kadınlar oldu.

Resim 2015'te 179,4 milyon dolara satılmıştı.

Kaynak:BBC Türkçe


Etiketler : Pablo Picasso,