Peker'den iddia: Soylu, Ateş ve SBK arasında milyonlar dönmüş

15 Haz 2021

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker twitterdan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilişkin açıklamalarını sürdürürken, gazeteci Veyis Ateş’e ilişkin de yeni iddialar da öne sürdü. Habertürk yazarları Sevilay Yılman ve Fatih Altaylı da Ateş'in Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediğini yazdı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in ifşaatlarının yankıları devam ediyor. Peker, çetelerin devlet içinde nasıl örgütlendiğini, devlet-mafya-siyaset üçgenini bir kez daha gündeme gündeme getirdi. Peker son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve gazeteci  Veyis Ateş’e ilişkin de yeni iddialar da öne sürdü. Peker, Soylu'nun Kuzu Grup'takileri korkutup 'mallarına çöktüğünü' öne sürerken, Veyis Ateş'inde Süleyman Soylu ile Sezgin Baran Korkmaz’ın 'arasını bulmak için' Korkmaz’dan para istediğini iddia etti. Ateş ile ilgi Habertük yazarları Sevilay Yılman ve Fatih Altaylı da Sezgin Baran Korkmaz ile Veyis Ateş arasında geçen bir konuşma kaydının olduğunu söyledi. 

Soylu THODEX ilişkisi 

"Tayyip ağabeyin Biden görüşmesi öncesinde elini zayıflatmaya çalıştığımı söylemiştiniz. Kaç gündür bir şey paylaşmadım ancak bundan sonrasına söz veremem" diyen Peker, Veyis Ateş'in Süleyman Soylu ile Sezgin Baran Korkmaz’ın "arasını bulmak için" Korkmaz’dan para istediğini öne sürdü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Seni yüce divanda yargılatacağım" diyen Peker, "Anadolu adliyesinde ortak çalıştığın savcıları, o savcıların çocukları üzerinden yaptıkları serveti bir bir anlatacağım" diye yazdı.

Peker, açıklamasının devamında Soylu'ya "Eski İl (Emniyet) Müdürü Mustafa Çalışkan Bey'in yolladığı emniyet müdürünü, Mustafa Çalışkan Bey tayin olduktan yirmi gün sonra İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak İstanbul’a nasıl getirttiğini… Anadolu adliyesindeki sana bağlı savcılar ve İstanbul’daki İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısıyla Thodex operasyonunu nasıl yönlendirdiğinizi, yeğenin ve oğlun vasıtasıyla bu şahısla irtibat kurup yurt dışında bu paranın büyük kısmını nasıl aldığınızı da anlatacağım" diye seslendi.

Soylu'nun oğluna ilişkin iddialar

Peker, Bakan Süleyman Soylu'nun oğlu Engin Soylu'nun Kuzu Grup'a ait Ataköy'deki Sea Pearl'de 25-30 milyon TL değerindeki bir dairede kaldığını iddia etti. Sea Pearl-Ataköy projesininde Sadık Soylu'nun dahli olduğunu öne süren Peker, "Oğlun Engin Soylu, dört gündür Sea Pearl projesinde deniz manzaralı 0/7 blokta bulunan 25-30 milyon değerindeki dairede kalıp keyif ediyor. O da benim gibi durmadan sigara içiyor" diye yazdı. Soylu'ya "Sülalecek para makinesi sesini ve poliçe sesini çok seviyorsunuz ya, Kuzu Holding’in inşaat projesini de çok seviyorsunuz herhalde" diyen Peker, Soylu'nun Kuzu Grup'takileri korkutup "mallarına çöktüğünü" öne sürdü. 

Korkmaz'dan Altaylı'ya telefon 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, aranan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın kendisini aradığını söyledi. Altaylı, "'Veyis Ateş isimli gazeteci beni 7 Ocak günü aradı' diye başladı. Gerisi utanç vericiydi. Tehdit, şantaj iddiaları. 10 milyon euroluk talepler, bir ekip adına aracılıklar. Kriminal nitelikte suçlamalar. Akıl alır gibi değildi" ifadelerini kullandı. Altaylı, "Dahası Baran Korkmaz elinde tüm bu iddialarını kanıtlayabilecek bir bant kaydı olduğunu ve bunu ablası gibi sevdiği bir gazeteciye daha önce dinlettiğini de iddia ediyordu" dedi.

Yılman ses kaydını yazdı 

Habertürk yazarı Sevilay Yılman da, Sezgin Baran Korkmaz ile Veyis Ateş arasında geçen konuşmanın kaydını yazdı. Ses kaydının 12 dakikadan oluştuğunu, kendisinin ise yalnızca 3 dakikasını dinlediğini belirten Yılman "Şoka girdim, inanamadım" dedi. Ses kaydına göre Ateş'in, firari iş insanı Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği ortaya çıktı. Habertürk yazarı Sevilay Yılman, firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın kendisinden 10 milyon euro istediğini belirttiği Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş ile aralarında geçen konuşmanın kaydını yazdı.

Ses kaydını dinledikten sonra derhal Habertürk yönetimini aradığını belirten Yılman "Kendileri ile duyduklarımı bire bir paylaştım. Ama yine de dayanamayıp üstü örtülü olsa da 10 milyon euro şantajı ima eden bir tweet attım. Ki o tweet'im de çok yerde haberleştirildi!" diye yazdı.

Yılman, şunları kaydetti: "Bu arada Sezgin Baran Korkmaz, Altaylı'ya bu kaydı bana dinlettiğini söylemiş ama herkes bilmeli ki dinleyen sadece ben değilim. Ben de benden önce dinleyen iki kişiden duymuştum zaten bu rezaleti."

Yılman, ses kaydını şöyle aktardı:

Veyis Ateş diyor ki özetle; "Biliyorum canın çok acıyor. Her tarafı yakıp yıkmak istiyorsun. Çıkıp her yere konuşmak istiyorsun. Yaşadıklarını anlıyorum. Hak da veriyorum sana. Sen de eşine, ailene çoluğuna, çocuğuna kavuşmak istiyorsun... Hiçbir şey olmamış gibi ülkene dönmek istiyorsun... Ankara'dayım... Az önce senin görüşmeni yaptım. Şunu anladım ki seninle uğraşan bir klik ve lobi var ama bu arkadaşlarla işi tersine çevirmek mümkün…"

Bunun üzerine SBK diyor ki; "Abi ben hukuken zaten haklıyım ama yine de sen söyle nasıl olacak?"

Veyis Ateş şöyle cevap veriyor; "Önce senin samimiyetini göstermeni bekliyorlar..."

SBK ise; "Nasıl göstereceğim abi?"

Veyis; "Talep ettikleri meblağı yollayacaksın" diyor.

SBK da; "Abi diyelim yolladım 10 milyon euro... Peki ya sonra bu insanlara ulaşamazsak... Ne olacak o zaman?" diye soruyor...

Veyis de diyor ki o zaman: "Hiç merak etme… Ben her iki tarafın da hakemi ve kefiliyim. Para, iş bitene kadar bende duracak!"

"Veyis… bu vahim iddiaları suskunlukla geçiştiremezsin ve zamana bırakıp unutturamazsın."

Ateş'in gazeteciliği 

Veyis Ateş’in bu iddialar nedeniyle gündeme gelmesinden sonra Afrin’de yaptığı skandal haber hatırlatıldı. Ateş, Afrin operasyonu sonrası bölge halkıyla röportaj yapmış ve yanındaki bir AFAD çalışanı, halkın ÖSO’ya yönelik Kürtçe dile getirdiği tepkisini çok farklı şekilde çevirmişti. Ateş’e konuşan bir Afrinli, “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) özgür bir ordu değil. Hırsızlar, talancılar ve eşkiyalar. Malımızı talan ettiler, daha dün gec 3 kız çocuğuna tecavüz ettiler. Yaşları 15’ti” demiş ve yanındaki AFAD çalışanı bunu YPG olarak çevirerek, farklı bir şey anlatmıştı. Yine başka bir Afrinli’nin ÖSO’ya yönelik tepkisi de çok farklı bir şekilde çevrilmiş ve bu haber büyük tepki çekmişti.

'Evrensel yayın ilkeleri'nden dem vuruyordu

Ateş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin Habertürk'e çıkarılmamasının 'evrensel yayın ilkeleri' gereği çıkarmadıklarını ve çıkarmayacaklarını belirterek, "Devletin birliği ve vatanımızın bütünlüğüne kastederek, silahlı kalkışma yürüten PKK terörüne karşı; Vatanımızı Milletimizi ve Demokrasimizi savunma mücadelesini yurt içinde ve dışında kanıyla canıyla sürdüren güvenlik güçlerimizin bu şerefli, uluslararası ve ulusal hukuk açısından tamamen meşru olan mücadelesine saygılı olmayan, bu kapsamda, PKK'yı terör örgütü olarak görmeyen ve kanlı eylemlerini açık seçik bir şekilde kınamayan kişileri ve temsilcileri tartışma programlarına evrensel yayıncılık ilkeleri ve kendi yayın çizgimiz gereğince davet etmiyoruz."dedi.

Öte yandan Ateş'in bunca iddialar karşısında hala sessizliğini korurken, Habertürk'teki odasının toplatıldığı ve bu iddialar üzerine kanal tarafından savunması alındıktan sonra kovulacağı konuşuluyor.  

HABER MERKEZİ


Etiketler : İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sezgin Baran Korkmaz, Veyis ateş, Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Thodex,