Pazarcılar:  Alışveriş kilodan grama düştü

06 Tem 2018

Ekonomik krizin en fazla hissedildiği yerlerin başından gelen semt pazarlarındaki pazarcılar, ‘’alışveriş kilodan grama düştü’’ dedi.

Seçimler bitti geçim derdi pazara yansıdı. Alanın da satanın da memnun olmadığı yerlerin başından gelen semt pazarlarında, alışveriş kilodan grama düştü. Pazarlarda en fazla satılan patates ve soğanın fiyatı cep yakmaya devam ediyor. Kilo fiyatı bir süre önce 7-8 liraya kadar çıkan patates ve soğan 3 ila 4 TL arasında satılıyor.

 ‘Aynı paraya bir kilo alabiliyor’

16 yıldır esnaflık yapan Muhammed Emin Köse, satışlarının eskiye göre gerilediğini belirterek, yarım saat içinde 10 kişiden 9’unun fiyatları sorduğunu ancak bir kişinin alışveriş yaptığını söyledi. Kimsede para kalmadığını dile getiren Köse, “Eskiden patates 75 kuruştu, şimdi 3 lira. Yani 3 liraya eskiden 4 kilo patates alan vatandaş, şimdi aynı paraya bir kilo alabiliyor” dedi.

 Seçimlerden sonra yüzde yüz zam

Esnaflardan Mehmet Akkurt, bugün Diyarbakır’da en az nüfuslu bir ailenin 5 kişiden az olmadığını savunarak, fakir yemeğinin şimdi zengin yemeği olduğunu söyledi.  24 Haziran seçimlerine kadar zamların durdurulduğunu hatırlatan Akkurt, “Seçimlerde oy almak için sessiz kalan hükümet, seçimlerden sonra yüzde yüz zam yaptı. Zamların geleceğini düşünen bakkal ve market sigaraları saklıyor” diye konuştu.

 ‘Eskiye göre çok az kazanıyoruz’

Esnaflardan Hasan Selman, karpuzu hal pazarından 60 kuruşa aldığını 75 kuruşa sattığını belirterek, “Karpuzu pazara getirene kadar bana bir kilodan 10 kuruş kalıyor. Eskiye göre çok az kazanıyoruz” diye belirtti. Esnafın artık cebindeki çek ve ödemelerinin derdine düştüğünü vurgulayan esnaf Kamer Dört de, “İşlerimiz oluyor ama bu bizim cebimize girmiyor, firmanın cebine giriyor. Eskiden 35 lira olan fincan takımı, şimdi 80 lira olmuş. Benim 10 takım satmak gerekiyor ki, 2 fincan takımı alabileyim” diye konuştu. Çocukluğundan beri kasap olan Ali Sırrı ise, kimsenin eskisi gibi et alamadığını ifade edere, bonfilenin en pahalı et olduğunu ve kimsenin bonfile alabilecek durumda olmadığını söyledi.

 Kaynak: MA

 


Etiketler :