Pazar artık eskisi gibi değil

08 Tem 2018

Artan gıda fiyatlarına enflasyondaki artış eklenince Mersin’deki pazarlar boşaldı. Pazara gelen müşterilerin fiyatlardan memnun olmadığını ve alacak gücünün kalmadığını söyleyen esnaflar, “Pazar bilinen eski pazar değil artık” diyor.

Mersin 3. Bölge Pazarı esnafından Mehmet İnan (28), gıda fiyatlarındaki artışın pazara olan etkisinin çok fazla olduğunu ve bundan dolayı da pazarların bomboş olduğunu dile getirdi. İnan, “İnsanlarda para yok. Biz ürünleri ucuza da versek gitmez. İnsanlar alışveriş yapmıyor. Geçen sene ile bu sene arasında fiyat artışlarında inanılmaz boyutlara ulaştı. Bizler de ürünleri büyük bir farkla alıyoruz. Daha önce aldığımız 1 liralık ürün bugün 2 ya da 3 lira. Bakın limon memleketindeyiz fakat limon 5 lirayı buldu. İnsanlar gelip alışveriş yapmıyorlar. Pazarı görüyorsunuz bomboş kuru bir kalabalık var” diye ifade etti.

Millette para kalmadı

Sabahtan bu yana tezgahını kurduğunu ancak sadece 150 TL’lik satış yaptığını söyleyen İnan, normalde 700-800 TL kazandığını belirterek, “Sıcak para kalmadı. Artık biz de kendimizi döndürmeye çalışıyoruz ama dönmüyor, iflasın eşiğindeyiz. Müşteri de fiyatları yüksek biliyor almıyorlar. Bakın mesela bir karpuzun kilosu 1 lira, bir tane karpuz alsa müşteri 12 ya da 13 lira. Bu kadar parayı veremiyor müşteri. Bu kadar parayı müşteri verse ne domates ne de diğer ürünleri alabilecek. Kısacası pazara gelen insanlarda yüzde yüz bir düşüş var” dedi.

Pazar esnaflarından Yunus Çetin de, bu yılki pazar hareketliliğinin geçen yıllara oranla ciddi oranda düştüğünü dile getirdi. Pazarın canlılığın kalmadığını söyleyen Çetin, şu anda pazar piyasasının bozulduğunu ve tezgaha müşterinin yanaşmadığını anlattı.

10 yıldır pazarın esnafı olduğunu ve aile olarak burada çalıştıklarını dile getiren Abdullah Bilen ise, müşterilerin büyük bölümünün fiyatlardan yakındığını söyledi. Bilen, “Tezgaha gelen 10 kişiden 8’i fiyatları tartışıyor. Pazar bilinen eski pazar değil artık” diye ifade etti.

Ergin Çağlar/Mersin-MA


Etiketler :