Patlama göz göre göre gelmiş: 97 yaralı 4 ölü

04 Tem 2020

Sakarya Hendek’te havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Yetkililerin açıklamasına göre yaralı sayısı  97'e yükseldi. 4 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi ise aranıyor


Sakarya’nın Hendek ilçesindeki bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Kentin her yerinden duyulan patlamanın ardından fabrikanın bulunduğu bölgeden gökyüzüne dumanlar yükseldi. Gökyüzüne doğru çıkan havai fişekler ardı ardına patladı. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans ekibi yönlendirildi.


Sakarya Belediye Başkanı da, "Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli'den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz." dedi.


Sakarya Valisi'nin açıklamasına göre 200'e yakın işçi fabrikada çalışıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumu açıkladı Buna göre 97 yaralıya ulaşılırken 4 işçi ise hayatını kaybetti Koca ayrıca 40-50 işçiye ulaşılmaya çalışıldığını da aktardı

Fabrika sabıkalı

Aynı fabrikada son 11 yılda 5 patlama olduğu ortaya çıktı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSIG') in verilerine göre;

17 Ağustos 2009: Çoşkunlar Havai Fişek fabrikasında Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuvar bölümünde patlama meydana geldi. Üretim tesisindeki binaları yerle bir eden patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 33 işçi yaralandı.


29 Eylül 2009: Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.


11 Şubat 2011’deki patlamada bir çocuk annesi 33 yaşındaki işçi Hediye Hallaç hayatını kaybetmiş ve 10 işçi yaralanmıştı.


14 Aralık 2014'te fabrikada gerçekleşen patlamada 38 yaşındaki işçi Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetmişti.


27 Ocak 2018’de Niğde’deki fabrikada gerçekleşen patlamada 32 yaşındaki işçiler Muharrem Alkan ve İlyas Ünlü hayatını kaybetmişti.


Patlamalar nedeniyle işçilere ulaşılamıyor

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 arası insan var ama patlamalar devam ettiği için müdahale edilemiyor” ifadelerini kullandı.


Hastaneler alarma geçti

BirGün'ün Sakarya’da Devlet Hastanesi kaynaklarından edindiği bilgilere göre, çevre ilçe hastanelerinin de alarma geçirildiği, tedbir olarak yoğun bakım servislerinin de hazırlatıldığı ifade edildi.


'Ölü olduğu söyleniyor teyit edemedik'

CHP Hendek İlçe Başkanı Nihat Bayraktar T24'e şu bilgileri verdi: "Patlamalar devam ediyor. Kimseyi yaklaştırmıyorlar. Ölülerin olduğu söyleniyor ama teyit edilen bir bilgi değil. Çoşkunlar Havafişek Fabrikası'na ait burası. 3 ya da 4 yıl önce yapılmış bir fabrika."

Elektrik akımına kapıldılar

İSİG Meclis’i sosyal medya hesabından yaşanan iş cinayetlerini görünür kılmaya devam ediyor. Balıkesir Havran’da rafine zeytinyağı işleme tesisinin arıtma havuzuna düşen işçi Faruk Çelik hayatını kaybetti. Çelik’i kurtarmak isterken havuza düşen işçilerden Üzeyir Uğur ise ağır yaralandı. Tekirdağ Şarköy’de belediyeye ait taş ocağından mıcır taşıyan kamyonun devrilmesi sonucu Tekirdağ Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) işçisi Yıldıray Çekiç hayatını kaybetti.Urfa Harran’da ise akıma kapılan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) arıza-bakım-onarım işçisi 25 yaşındaki Yahya Şimşek’in de 25 Haziran’da hayatını kaybettiği öğrenildi. 25 Haziran’da Muğla Milas’ta balık paketlemede kullanılan strafor kutu üretimi yapılan bir fabrikadaki buhar kazanının patlamasıyla ağır yaralanan 35 yaşındaki Mustafa Özkürt hastanede hayatını kaybetti. Diyarbakır Çermik’te elektrik direğinden düşen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) arıza-bakım-onarım işçisi Ramazan Karataş hayatını kaybetti

Aile tanıdık!

Onlarca işçinin hayatını kaybettiği firmanın sahipleri ise AKP'ye yakınlıkları ile biliniyor. MÜSİAD üyesi olan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın yönetim kurulu üyesi olan Yaşar Coşkun da, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı olarak görev yapıyor

HDP'den açıklama

Halkların Demokratik Partisi, fabrikada meydana gelen patlama ile ilgili açıklama yaptı. HDP, favrikada gerekli önlemlerin alınmamasının hükümetin sorumluluğunda olduğunu belirterek, havai fişek üretiminin de durdurulmasını istedi.

Soylu: 4 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayıp

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu anda söndürme çalışması tamamen sona erdi. 4 kişiyi kaybettik, 3 kişiyi arıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor...

HABER MERKEZİ


Etiketler : havai fişek fabrikası, Sakarya,