Parlamento 'TSK çekilsin' kararı almış ancak...

15 Haz 2021

Federe Kürdistan Parlamentosu’nun 18 yıl önce aldığı kararı KDP hasıraltı etmiş

Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nun, TSK’nin bölgeden çıkarılması için 18 yıl önce karar aldığı ortaya çıktı. 

 

MA'nın ulaştığı belgelere göre Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu 12 Mayıs 2003 tarihli 37 sayılı kararıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri unsurların Kürdistan topraklarından çıkarılması kararlaştırdı. Ancak 18 yıldır KDP yönetiminde olan parlamento alınan kararı uygulatamadı. 

Benzer bir kararın 2017 yılında Bağdat hükümeti tarafından da alındığı belirtildi. Alınan kararın aksine, şimdiye kadar TSK bölgede 41 askeri üs kurdu. 

Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi topraklarına doğru 40 kilometre derinliğe kadar inen TSK operasyonlarında, bugüne kadar 103 sivil yaşamını yitirdi. Son 5 yıl içerisinde ise bölgede 148'den fazla köy boşaltıldı. 

Başika'yı boşaltma krizi

Irak ile Türkiye arasında çıkan Başika krizi sonrası anlaşmaya da uyulmadı. 17 Ocak 2017'de dönemin Irak Başbakanı Haydar Ebadi, dönemin Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’la, Türkiye'nin Başika'daki güçlerini geri çekmesi konusunda anlaştı. Ancak TSK, bölgedeki asker sayısını her geçen gün artırdı. BM Güvenlik Konseyi temsilcisine göre; ne Bölge hükümeti ne de Irak hükümeti şu ana kadar BM Güvenlik Konseyi'ne Türkiye’nin saldırılarına karşı bir şikayette bulundu. 

 

HEWLER


Etiketler : Federe Kürdistan Parlamentosu, TSK üsleri,