Paris’e küçük bir yolculuk...

26 Haz 2018

Fransız kültürünün farklı yönlerini yaptığı etkinliklerle sunan ParIstanbul Festivali’nin açık hava
sineması kaçırılmaması gereken etkinliklerden

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve bomontiada işbirliğiyle gerçekleştireilen ParIstanbul Festivali, Paris’in küçük bir parçasını izleyicilere sunmaya devam ediyor. Konserler, film gösterimleri, sergi ve gastronomi günlerinden oluşan festivalde, 28 Haziran’a kadar ise her akşam saat 21:30’da başlayacak açık hava sineması, dört Fransız filmini sinemaseverler ile buluşacak. Dün Mathieu Kassovitz’in yönetmenliğini yaptığı Protesto filmi gösterildi. 1955’te çekilen Fransız filmi, Paris’in gettolarında yaşayan biri pied-noir, biri Yahudi, biri ise siyahi üç arkadaşın hikâyesini konu alıyor.

Bugün ise saat 21:30’da Jean-Pierre Jeunet’in yönetmenliğini yaptığı Amelie filmi gösterilecek. Montmartre’de geçen film, modern Paris hayatının idealize edilmiş alaycı bir yorumunu sunuyor. 2001 Fransız yapımı filmin başrolünde ise Audrey Tautou yer alıyor. Haziran 28’inde de açık hava sinemasında Artist filmi gösterilecek. Yönetmenliğini Michel Hazanavicius’un yaptığı 2011 Fransız yapımı film, 1927 ve 1932 yılları arasında Hollywood’da aktörlerin çöküşünü ve aktrislerin yükselişini konu alıyor. 29-30 Haziran’da bomontiada’da gerçekleşecek Fransız Gastronomi Günleri’nde ise konuklar Fransız mutfağının en lezzetli seçeneklerini tadabilecek. Festival 30 Haziran’da son bulacak.

Doğu ve batı müziğini elektronik müzikle harmanlayan Parisli ikili Guido Minisky ve Hervé Carvalho’dan oluşan Acid Arab, funk müziğin isimlerinden Abdul & The Gang ve Nojazz grubu soul&funky, festivalin konuğu olarak tınılarıyla müzikseverlere keyifli anlar yaşattı.

HABER MERKEZİ


Etiketler :