Özgürlük hukukunu yayacağız

17 Nis 2021

ÖHD yeni dönemde birçok eğitim ve atölye çalışması gerçekleştirecek

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi’nin 26 Mart’ta yapılan olağan kongresinde yeni dönem eşbaşkanları avukatlar Özüm Vurgun ve Muharrem Şahin seçilmişti. Avukat Özüm Vurgun, yaptıkları seçimin ardından yeni dönem için planlamalarının olduğunu, özellikle de kadın sorunlarına dönük planlarını hayata geçireceklerini ifade etti. ÖHD’nin karma bir sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen Özüm Vurgun, “ÖHD ezilen halkların tamamı, bölgedeki Kürt halkı, dil, etnik yapılanma, ekoloji, LGBTİ+, kadın ve çocukların yanında olan bir bakış açısına sahiptir. Derneğimizin sınıf ayrımcılığı yapmayan özgürlükçü bir bakış açısı vardır. Kadınlar alanında da Diyarbakır’da açıkçası kendimizi eksik olarak gördüğümüz yönlerimizi ortaya çıkardık. Eleştirileri aldık. Örneğin işkence, şiddet, istismar, cinsel saldırı gören kadın ve çocuk dava takiplerini yapmayı planlıyoruz” dedi.

Eğitim ve atölyeler

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı’nın içinde yer aldıklarını kaydeden Vurgun, dilekçelerle, suç duyurularıyla, dava takiplerini uluslararası mercilere taşıma boyutuyla daha fazla ilgilendiklerini söyledi. “Kadın alanında vardık fakat daha güçlü bir şekilde olacağız” diyerek sözlerini sürdüren Vurgun, “Kadın komisyonlarımızda kadın avukatlar başta olmak üzere kadınlara eğitimlerimiz başlayacak. Ayrıca alanda basın açıklamalarıyla beraber tüm kadınların destekçisi olma planlarımız var. Bunun yanı sıra Jineoloji ve feminizm atölyelerimiz olacak. Kendimizi daha çok bilme, kadın mücadelesinde daha aktif olma ve kadın mücadelesi bilme adına atölyelerimiz olacak. Tabi sadece kadınlar değil, çocuklar ve LGBTİ+’lar alanımız içindedir. Toplumsal cinsiyet anlamında eğitim verip gelişmeyi ve geliştirmeyi planlıyoruz dedi.

Dernekte mücadele daveti

Derneğin içerisinde kadın komisyonunun ayrı bir yer tuttuğunu söyleyen ve kadın avukatlara çağrıda bulunan avukat Vurgun, şu bilgileri paylaştı: “Kongrede üstünde durduğumuz en temel konulardan bir tanesi, ‘özgürlük hukuku, kadın hukuku’ cümlesiydi. Biz özgürlük hukukunu yaymaya çalışıyoruz. Meslektaşlarımız hangi kurumdan olursa olsun bizim derneğimizde kadın alanında mücadele etmeye davet ediyoruz. Küçük de olsa yapabildiği kadar sorumluluk almaya, kadın mücadelesinde ‘biz de varız’ demek için bir yoldaş arıyoruz.”

Şehriban Aslan/Diyarbakır-Jin News


Etiketler : ÖHD,