'Ortak mücadeleyi büyüteceğiz'

13 Eyl 2021

HDP Parti Meclisi’nin sonuç bildirgesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin topluma yayıldığını belirtilerek, 'Siyaseti ve topluma düşen ortak mücadeleyi büyütmektir' denildi

HDP'nin 11-12 Eylül’de gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Konya’da katledilen Dedeoğulları ailesi, HDP İzmir il Örgütü binasında katledilen Deniz Poyraz ve İdil de zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitiren Miraç Miroğlu anıldığı toplantıda, 12 Eylül darbesinin 41. yıldönümünde kurumlarıyla sürdürüldüğü ve anlayışın bugünde devam ettiğine dikkat çekildiği belirtildi.

Parti kapatma ve ırkçı saldırılara karşı başlatılan “HDP’liyiz, her yerdeyiz” kampanyası kapsamında 71 merkezde buluşmaların gerçekleştirildiğinin yer aldığı sonuç bildirgesinde, bu buluşmaların Türkiye’nin demokratik geleceği açısından büyük bir değişimin habercisi olduğu vurgulandı.

Dayanışma mücadele sürecek

HDP'nin ekolojik denge ve sistemin korunması için mücadeleden vazgeçmeyeceklerine vurgu yapılan bildirgide, "AKP-MHP erkek iktidarı Taliban rejimini tanıyacağını belirterek içerde yürüttüğü kadın düşmanlığını dış politikasında da tescillemiştir. Savaş ve şiddet politikalarına karşı örgütlüğümüzü büyüterek mücadelemizi yükseltecek, cins sömürüsüne dayalı yükselen faşizme karşı alanları tek etmeyecek bütün dünya kadınları ile birlik ve dayanışmamızı büyüteceğiz" ifadeleri yer aldı. 

Anadilde eğitim

Okullarında anadil hakkından mahrum bırakılan Kürt çocukları kendi sokaklarında bile güvenli bir şekilde yaşayamadığına dikkat çekilen bildirgede, "Bütün toplumsal muhalefeti; ülkeyi dil yarasıyla büyüyen çocuklar ülkesi olmaktan kurtarmak, Kürt halkının ve talep eden tüm halkların anadilinde bilim ve eğitim yapma, anadilini ve kültürünü geliştirme hakkını, bu adalet ve eşitlik talebini birlikte savunmaya, eğitimin tüm taraflarıyla beraber; eşit, özgür, cinsiyet özgürlükçü, laik, anadilinde, çoğulcu eğitimi esas alan bir yaklaşımla ortak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz" denildi.

Barış İmralı'da

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecriti de gündemine alan HDP bildirgesinde şöyle kaydedildi: "Tecridin Sayın Öcalan şahsında tüm topluma uygulanan bir sistem olduğunun farkında olarak bizlere düşen sorumluluk, hapishanelerdeki hak ihlalleri ve tecrit politikalarına karşı demokratik siyaseti ve topluma düşen ortak mücadeleyi büyütmektir. Kürt sorunun demokratik çözümü için tecrit rejimin son bulması Türkiye’nin demokratikleşmesinin ve toplumsal barışının önünü açacaktır." Mültecilerin, işçilerin ve emekçilerin, işsizliğinde derince tartışıldığı belirtilen bildirge de ayrıca aşı konusunda da çağrı yapıldı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : HDP PM, hdp,