Ortak devriye protestosuna saldırı

02 Tem 2020

Türkiye ile Rusya'nın Kobanê'deki ortak devriyesi halkın protestosu ile karşılandı. Protestoya göz göz yaşartıcı gazla saldırıda bulunuldu

Türkiye ile Rus askeri Kobanê’nin batısında 15 gün aradan sonra ortak devriye attı. Devriyeye tepki gösteren halka, göz yaşartıcı gazla saldırıda bulunuldu.

Kobanê’nin batısında bulunan sınır hattındaki Aşme köyünde başlayan ortak devriye turuna, 4 zırhlı araç ve Rusya’ya ait iki helikopter eşlik etti.

ANHA'da yer alan habere göre devriye, Aşmê, Carqelê, Qeran, Dîkmetaş, Boban, Seftik, Til Şeîr köylerinden Sosan, Qewle, Qerequwa Tehtanî, Mişko ve Cibinê köyü güzergâhından turlayarak Aşme köyünde sonlandı. Bölge halkı, ortak devriyesine tepki gösterirken, halkın tepkisine karşın Rus helikopterlerince halka göz yaşartıcı gaz kullanıldığı kaydedildi.

Saldırı olmuştu

Türk SİHA'ları önceki hafta Kobanê'nin Helincê köyüne saldırı düzenlemiş ve 3 kadın yaşamını yitirmişti. Özerk Yönetim, bölgeye saldırı olmayacağına yönelik verilen taahhüdün sorumluluğunun Rusya'da olduğunu belirterek, buna tepki göstermişti.

KOBANÊ


Etiketler : Ortak devriye, Kobanê,