Ormanlar bombalanarak yanıyor

15 Eyl 2021

Lice ilçesinde askerlerin üs bölgesinin çevresindeki     ormanları ateşe verdiği öğrenildi. Dersim’in Ovacık ilçesinde ise bombardıman sonucu tekrar orman yangını başlarken, Gabar Dağı da aynı nedenle yanıyor

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Sevqu (Yaylagünü) ve Xezku (Otlubahçe) köylerinin dağlık kesimlerinde geçtiğimiz gün askeri uçak ve helikopterlerin bombardımanı sonucu orman yangını çıktı. Sık ormanların bulunduğu bölgede yangın hızla büyürken, yangın bölgesine gitmek isteyen HDP’liler engellendi. Akşam saatlerinde iki helikopterin yangın söndürme girişimi ise etkisiz kaldı. Lice’de askerlerce yapılan ateş sonucu çıkan orman yangını genişlerken, Şırnak Gabar Dağı’nda bombardıman sonucu orman yangını çıktı.

Ovacık’ta bombardıman!

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü ve HDP İl Eşbaşkanları Nurşat Yeşil ve İbrahim Kasun, yangının çıktığı Xezku köyüne gitmek istedi. Ancak Ovacık ilçe çıkışında askerlerce durdurulan HDP’lilerin ‘güvenlik bölgesi’ gerekçesiyle gidişleri engellendi. Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “sosyal medya üzerinden oluşturulmaya çalışılan algı yanıltmalarına itibar edilmemesi” üzerine açıklamada bulunması dikkat çekerken, yangının uçak ve helikopterlerden yapılan bombardıman sonucu çıkarılmış olmasına değinilmedi.

Şırnak’ta bombardıman!

Şırnak’ta bulunan Gabar Dağı’nda geçtiğimiz hafta Şêx Osman, Şeşçala, Çîyayê Bizinê, Êwan ve Bênat alanlarında başlayan operasyon devam ediyor. Operasyon kapsamında Gabar Dağı zirvesinde bulunan Êwan ve Bênat bölgesindeki Bunisra (Yenidemir) köyü etrafında operasyon kapsamında yapılan bombardıman sonucu orman yangını çıktığı öğrenildi. Girişe yasaklı olan bölgedeki yangına herhangi bir müdahale yapılmıyor.

Lice’de yaylım ateşi!

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Derkam (Duru) Mahallesi’nde ise Jandarma Karakolu’nun bulunduğu ağaçlık alanda yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre, askeri üs çevresindeki ormanlık alanda yapılan atışlar sonucu yangının çıktığı ve müdahale edilmediği belirtildi. Alınan bilgiye göre, askeri üs çevresindeki ormanlık alanda çıkan yangının bölgeye yayıldıktan sonra herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden söndüğü bildirildi.

EKOLOJİ SERVİSİ

 


Etiketler : Orman yangınları,