Operasyonlara rağmen Koçerler yaylada

07 Haz 2021

Bu yıl yaylalara askeri operasyonlar nedeniyle geç çıkan Koçerler, kuraklıktan hayvanlarını otlatacak yer arıyor

Serhat bölgesi kentlerinde havaların iyice ısınmasıyla birlikte Koçerler ve Berivanların yayla yolculukları başladı. Kış aylarının çetin geçtiği Hakkari ve Şırnak’ta hayvanlar yaylalara götürülmeye başlandı. Koçerlerin çadır kurmaya başladığı yaylalardan birisi, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçe kırsalındaki 2 bin 625 rakımlı Feraşin Yaylası. Yeşil örtüsü, karla kaplı zirverleri, menderesleri ve sularıyla dikkati çeken yaylaya birçok çevre il ve ilçeden koçerler geliyor. 

Köyleri yakıldı

Van’dan Feraşin’e gelen Bahar Borak (67), çadır kurdukları yerin asker ve korucular tarafından 1994 yılında yakılarak boşaltılan Akarsu (Tengaxanê) köyü olduğunu ifade etti. Köyün kendilerine ait olduğunu aktaran Borak, yaşanan yıkımdan kaynaklı göçe zorlandıklarını ve Van’a yerleştiklerini kaydetti. Borak, “Baskından sonra evimiz ateş verildi. Canımızı zor kurtardık. Buradan çıktığımızda çok zor günler geçirdik. Topraklarımızla aramıza dağlar girmişti artık. Çok zorluk çektik ama toprağımızdan vazgeçmedik” diye belirtti. Son yıllarda bahar aylarında köylerine geldiklerini ve sonbahara kadar kaldıklarını aktaran Borak, “Daha önceleri yasaktı ve gelemiyorduk. Bu yıl da bölgede yapılan operasyonlardan kaynaklı geç geldik. Ölene kadar toprağımı, köyümü terk etmeyeceğim. Çünkü benim toprağım burası” dedi. 

30 yıl her bahar

15 gün önce yaylaya çıktıklarını aktaran Perihan Abi, askeri operasyonlar nedeniyle yaylaya gelişlerinin geciktiğini ifade etti. Abi, “30 yıldır her bahar ayında yaylaya geliriz. Ama bu yıl kuraklık ve operasyonlardan ötürü geliş gecikti. Mayıs ortalarında burada olmamız gerekirdi. Ama bu yıl öyle olmadı” dedi. 

Kuraklık tehlikesi

Şırnak’ın Cizre ilçesinden Feraşin’e gelen Hacı Muhammed Özkan (60) ise, bu yılki kuraklıktan dert yandı. Özkan, “Cizre’de hayvanlarımızı otlatabileceğimiz bir yer bulsaydık bu yıl gelmeyecektik. Kuraklık tehlikesi var. Bu bölgede birçok yaylada verim alamıyoruz ve birçoğunda bulunan otlar kurudu. Yağan kar erimiş ve yağmur hiç yağmamış. Eskiden bu bölgede yeşermeyen bir nokta bile göremezdiniz. Ama bu yıl öyle değil. Hayvanlarımızı otlatabileceğimiz yerler arıyoruz” şeklinde konuştu. 

Berivanlar yaylada

Hakkari merkez ve ilçelerinde de havaların ısınmasıyla birlikte Berivanların yayla yolculuğu başladı. Yüksekova’nın Sarıtaş (Dirbêsanê) köyüne bağlı Yemişli (Dotka) mezrasındaki berivanlar, her gün kilometrelerce uzaklıkta bulunan yaylalara çıkarak, süt sağıyor. Uzun yıllardır Berivanlık yapan kadınlar, hayvanlardan elde edilen sütle de geçimlerini sağlıyor. 

Şehirde hastalık çok

Meşmile Kaplan (60), elde ettikleri ürünleri ya sattıklarını ya da kışın tüketmek için stokladıklarını ifade etti. Kaplan, “Sütle ya peynir ya da yoğurt yapıyoruz. Günümüz böyle geçiyor. Yoğurt ve peyniri kış ayları için stokluyoruz, tereyağını ise satıyoruz. Sattığımız ürünlerin parasını kendi ihtiyaçlarımız için harcıyoruz” dedi. Sağlık sorunlarına rağmen Berivanlık yaptığını ve bundan keyif aldığını kaydeden Kaplan, köylerde hastalanma risklerinin daha az olduğunu ifade ederek, “Şehirde hastalık çok. Burada doğal bir yaşam var ve temiz hava soluyoruz. Bu hava şehirde yok” diye kaydetti. 

ŞIRNAK/HAKKARİ  


Etiketler : Yaylalar, Koçerler,