Operasyonda evlerinden edilen köylüler: Amaç Federe Kürdistan Bölgesi’nin demografyasını değiştirmek

02 Tem 2021

Sınır ötesi operasyon ve tehditlerinden dolayı sınıra yakın alanlara yaşayan halk köylerini boşaltıyor. Bölge sakinleri Türkiye’nin amacının köyleri boşaltmak ve halkı göçertmek olduğunu söylüyor

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik kara ve hava operasyonlarından bölgedeki köylüler zarar görüyor. Son olarak askerlerin silahlarla Hirur köyüne gittiği ve köylülere bağ-bahçelerine gitmemeleri, gitmeleri durumunda onları bombalayacakları yönünde tehdit ettikleri belirtildi. 

Askerlerin saldırı ve tehditlerinden dolayı sınırdaki köylerde yaşayan halk köylerini boşaltıyor. Saldırılar için bölgede PKK’lilerin varlığı bahane edilirken, köylüler yıllardır köylerin yakınlarında onları görmediklerini belirtiyor. Bölgede yaşayan köylülerin bu yönlü açıklamalarına rağmen KDP ve basını PKK’lilerin olduğunu ve saldırılara bahane olarak gösteriyor. 

Kani Masi, Avaşin ve Metina alanlarındaki köylerde araştırma yapan bir yetkili köylülerin durumuna ilişkin anlatımlarda bulundu. 

Rojnews’ten Berhem Letif’ê konuşan yetkili, TSK, Haftanin bölgesinde 12 kilometre Federe Kürdistan Bölgesi topraklarına girmiş ve Keşan köyüne ulaşmış. Bankî Binê köyünde 3 evi bombalamışlar. Yetkili bu uygulamanın Türkiye’nin amacının köyleri boşaltmak ve halkı göçertmek olduğunu söylüyor. Saldırılarda Keşan köylülerinin TSK saldırılarından dolayı evlerini apar topar terk ettikleri belirtiliyor. Daha sonra köye giren askerlerin köylülerin eşyalarını talan ettiklerini, kalanların da bir daha kullanılmaması için tahrip edildiği, tarandığı belirtiliyor. 

TSK şimdi de Kani Masi’ye bağlı Hirur köyü yakınlarında bir üs kurmuş durumda. Askerler köyülülere bağ, bahçelerine gitmemeleri, gitmeleri durumunda da kendilerini PKK’li sayacaklarını ve bombalayacakları yönünde tehdit edildikleri söyleniyor. Köylülerin gidip gelmeleri durumunda sivil ya da askeri araç ayrımı yapmadan taranacakları ifade ediliyor. Söz konusu yetkilinin verdiği bilgiye göre yine Behdinan’da bombalanan köylüler için çadır gönderildiği ancak çadırların üzerinde Türk bayrağı olduğu belirtiliyor. 

Hayvanları otlatamıyorlar

Federe Kürdistan Bölge Hükümeti, bombalanan köylerdeki köylülere hiçbir yardımda bulunmuyor, buralar askeri alan olarak ilan edilmiş ve köylüler hayvanlarını  otlatamıyor. 

Köylüler ne diyor?

KDP bölgedeki saldırıların nedeninin PKK’lilerin varlığı olduğu propagandasını yapsa da, halk bunu reddediyor ve başka şeyler söylüyor. Bölgedeki halk, “Bu savaş PKK ve Türkiye’nin savaşı değil, Kürtler ve Türklerin savaşıdır, amaç Federe Kürdistan Bölgesi’nin demografyasını değiştirmektir” değerlendirmesi yapıyor. Halk yıllardır bölgede PKK’lilerin olmadığını, Türk devletinin  bunu bahane ederek bombaladığını söylüyor. Bazı köylüler de şunu dile getiriyor: “Bir yıldan fazladır köy yakınlarında gerilla gördük, bazen köye gelmelerini söyledik ama gelmediler. Hatta bizimle sadece çay içmelerini istedik yine gelmediler.” Köylüler, PKK’lilerin kendilerine zarar vermediğini, saygı gösterdiğini söylüyor. 

KDP halkı susturuyor

KDP yönetimi Behdinan’da halkın TSK’nin saldırılarından gördüğü zararı KDP basını dışındaki basına anlatmalarına izin vermiyor. Konuşanlar ise tehdit ediliyor, cezalandırılıyor. Bomlanan köylerden birini muhtarı KDP basını dışındaki basına bilgi verdiği için Duhok Asayişi tarafından  görevden alınmakla tehdit edildi. Bu yüzden de muhtar başına bir şey gelmemesi için yurt dışına gitti. Bölgede araştırma yapan yetkili araştırmalarından Türkiye’nin amacının PKK’ye saldırmak değil bölgeyi işgal etmek olduğunu söylüyor. 

400’den fazla köy boşaltıldı

Federe Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun hazırladığı bir rapora göre Türkiye’nin saldırılarından dolayı 1991’de  400’den fazla köy boşaltıldı, bunlardan 11’i Hırıstiyanlara ait. 23 Nisan’dan sonraki saldırılarda da sadece Berwari Bala bölgesinde 7 Avaşin bölgesinde de 16 köy boşaltıldı.

Şengal’de yürüyüş

Şengal’de bir araya gelen binlerce kişi yürüyüş düzenleyerek saldırıları protesto etti. Êzidîlerin saldırılara hiçbir zaman boyun eğmediği ve direndiği belirtilen konuşmalarda şu mesaj verildi: “Şengal’in her tarafında Irak ordusu var. Biz Şengal’in özellikle de Serdeşt kampının korunmasında Irak’ı sorumlu görüyoruz. Biz Êzidîler DAİŞ’e karşı savaştık ve Irak’ın onurunu koruduk, bu gün de Irak’ın bu saldırıların önünü alması gerekir. Sessizlik destek vermek anlamına geliyor.”

Ortak açıklama

Kelar’da bir araya gelen siyasi partiler ortak açıklama yaptı. Partiler adına Hizba Zehmetkêşên Kurdistanê temsilcisi Goran Rehîm konuştu. Rehîm, saldırıları Kürt halkının uluslararası insan haklarını ihlali olarak gördüklerini söyledi. Rehîm şöyle dedi: “Biz Kürtler arasında bir savaşın çıkarılmasını reddediyoruz ve tüm tarafların sorumlu yaklaşmasını istiyoruz. Yine Irak ve Bölge hükümeti ile Irak’ta büyükelçileri bulunan ülkelerden Kürt halkının toprakları ve haklarının korunmasında net bir tutum almalarını istiyoruz.”

HEWLÊR


Etiketler : KDP, sınır ötesi operasyon, Şengal,