Operasyon bölgesinden çekil!

11 Haz 2021

Onbinlerden sınır ötesi operasyona dahil olan KDP’ye çağrı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Federe Kürdistan Bölgesi’nde başlattığı operasyon ve operasyona KDP’nin dahil olmasına Kürtler alanlara çıkarak tepki gösteriyor. 

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Cizre Bölgesi’nde, sınır ötesi operasyon ve KDP’nin operasyona dahil olmasına karşı “İşgal ve ihanete karşı onur yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrası yapılan mitingde, KDP’nin saldırılar karşısındaki duruşuna tepki gösterildi ve HPG’nin bulunduğu noktalardan çekilmesi çağrısı yapıldı. 

“İşgal ve Şiddete Karşı Kadınlara Saygı Kampanyası”, Süleymaniye’de açıklama yaparak operasyona tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan Kejal Ebdulqadir, operasyonda yasaklanmış silahların da kullanıldığını belirterek saldırılarda can kayıpları yaşandığını söyledi. Ebdulqadir, operasyonda doğanın da tahrip edildiğini, kesilen ağaçların Türkiye’ye götürüldüğünü belirtti. Türkiye’nin, Federe Kürdistan ve Irak’ta şiddet ve katliamların kaynağı olduğunu belirten Ebdulqadir, kadınlara bunlara karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 

Şehba’daki Serdem Kampı’nda da yürüyüş düzenlendi. Operasyona ve KDP’ye tepki yağdı. İsviçre’nin Cenevre kentinde de gençler öncülüğünde bir araya gelen Kürtler ve dostları operasyonların son bulmasını istedi.

HABER MERKEZİ 


Etiketler : KDP Başkanı Mesud Barzani, KDP, KDP asayişi,