'Onun da fotoğrafları çıkar'

21 Haz 2021

İzmir’de HDP’ye yönelik saldırı ile Deniz Poyraz’ın katledilmesini değerlendiren HDP’li Başaran ve Beştaş katil Onur Gencer’in yalnız olmadığına dikkat çekti: Muhtemelen İçişleri Bakanı ile fotoğrafı çıkar

İzmir’de 17 Haziran günü Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il örgütüne yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırı ile parti çalışanı Deniz Poyraz katledildi. Katil Onur Gencer’in daha önce ülkücü işareti ve elinde silah ile verdiği pozlar, Musa Orhan ve Ogün Samast gibi devlet koruması altındaki katil isimleri de hatırlatmıştı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekilli Ayşe Acar Başaran, NuJinha’dan Medine Mamedoğlu’na verdiği demeçte, saldırıdan yetkili mercilerin haberdar olduğuna dikkati çekti. 

7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde parti mitinglerinin bombalandığını ve sürekli hedef haline getirildiklerini hatırlatan Başaran, ‘7 Haziran öncesi fitillenen ateşin bugün de devam ettiğine’ vurgu yaptı.

Mafya ittifakı

İktidarın; muhaliflerin, Kürtlerin ve kadınların güvensiz bir ortamda kalması için ellindeki bütün aygıtları devreye koyduğunu vurgulayan Ayşe Acar Başaran, çeteler ve mafyalar ile yapılan ittifakla da bu süreçten başarılı çıkmayı hedeflediğini belirtti. 

İktidardan bağımsız değerlendirilemez

Başaran, partilerine yönelik saldırının çete ve mafyaların iktidar ile olan ittifakının bir sonucu olduğunu belirtti ve İçişleri Bakanı’nı işaret etti: “Saldırı ve gelişen katliam aslında bireysel bir kişinin gidip orada gerçekleştirdiği bir katliam değildir. Bu kişinin de muhtemelen İçişleri Bakanı ile fotoğrafı çıkar. Çünkü bu ülkede halkın toplumun güvenliğini sağlamaktan sorumlu bakan kendi kirli ilişkileri deşifre olmuş bir kişidir. Bu olayın iktidar ya da Bakanlıktan bağımsız olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Bu ülke uzun zamandır hukukla, adaletle yürütülen bir devlet değil. Bu olayın faili de tam da bu nedenle sadece tetiği çeken değil buna zemin hazırlayan, bunu teşvik eden ve cezasızlık politikasıyla önünü açan iktidar ile hükümetin kendisidir.”

‘Arkasındaki güçler bilinmeli’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise JINNEWS’e verdiği demeçte, polisin saldırıya göz yumduğunu söyledi.

HDP İzmir il binasının önünde 24 saat nöbet tutan ve boş çadırı bekleyen kolluğun bulunduğunu hatırlatan Beştaş, “Bu olanlar İçişleri Bakanlığı’ndan bağımsız değil. Bu kadar güvenlik gücünün olduğu, denetimin olduğu yerde nasıl katil elini kolunu sallayarak içeri girebilip, etrafa saldırıp, Deniz’i katledebiliyor” dedi.

Beştaş sözlerine şöyle devam etti: “Bu durumdan bazı güçler güç alıyor, feyz alıyor, motive oluyor bu katliama girişebiliyorlar. Katil ifadesinde içeride ‘Kim olsa vuracaktım’ diyor. Bu da olayın ne kadar rehavet içerdiğini bir kez daha ortaya koyuyor. Bu nedenle Deniz’in katili asla tetiği çeken Onur isimli cani değildir. Onun arkasındaki güçlerin Türkiye tarafından bilinmesi gerekiyor.”

“Kadınlar geri adım atmayacak”

“Onlar kadını ne kadar hedef alırlarsa alsınlar kadının gücünden ne kadar korkarlarsa korksunlar kadınlar bunun karşısında geri adım atmadan mücadelede en ön safta olmaya devam edecek. HDP’nin yol haritası daha çok mücadele, direnç, toplumsal kesimlerle buluşma ve hakikatleri ortaya çıkarıp Türkiye toplumuna gösterme mücadelesini, kararlılığını devam ettirecek ve asla vazgeçmeyecek.” 

Çeşitli suçlara karışanların Soylu ile fotoğrafları çıkmıştı. Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldıranlardan Murat Alp ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu poz vermişti. Almanya’da ırkçı faaliyetler yürüten Osmanlı Ocakları üyesi ve uyuşturucu, kadın ticaretinden aranan Taner Ay ile Soylu'nun fotoğrafları çıkmıştı. Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer de Soylu'nun odasında Soylu ile fotoğraf çektirmişti.

KADIN SERVİSİ


Etiketler : Süleyman soylu, Deniz Poyraz'ın katledilmesi, katil,